Zbrusu novou mobilní aplikaci s názvem Virtuální Aš představila ašská radnice. Jedná se o speciální program do chytrého telefonu anebo tabletu. V něm si obyvatelé města a turisté budou moci prohlédnout stavby, které již na svém místě nestojí. Ašskou pokladnu vývoj této aplikace stál milion korun.

„Tato aplikace je jediná v České republice. Lidé jejím prostřednictvím poznají zajímavá místa ve městě Aš a jeho okolí tak, jak to není možné nikde jinde," uvedl jeden z vývojářů aplikace Petr Kostner z Aše.

Program běží na zcela unikátním systému s názvem Augage, který byl vytvořen společnostmi Augage a Ackee ve spolupráci s městem Aš pro zobrazování zaniklých historických památek.

„Ty jsou v mobilní aplikaci prezentovány tak, jak v minulosti skutečně vypadaly, pouze na místě, kde skutečně stály, ovšem v současných kulisách města Aš. To znamená, že zaniklé objekty je možné pozorovat postavené na skutečném pozadí v reálném čase skrze fotoaparát mobilních zařízení, a historie se tak setkává se současností přímo před očima uživatele," vysvětlil princip jedinečného technologického pokroku Petr Kostner.

Tablety s nahraným programem budou k dispozici k zapůjčení od konce května v ašském infocentru za vratnou zálohu.

„Ta činí tisíc korun a s turisty zároveň vypíší pracovnice infocentra výpůjční smlouvu," poznamenal Petr Kostner.

A jak to celé vlastně funguje? Stačí na určeném pozorovacím místě, které je na zemi označené logem V/Aš, namířit chytrý telefon nebo tablet na místo, kde historický objekt původně stál, a nechat se přenést do minulosti.