„Mám depresi,“ řekne si čas od času každý z nás. Smutek, bezmoc a pocity beznaděje jsou emoce, které čas od času prožívá každý.
„Za normálních okolností je dříve či později zvládneme. Problém přichází tehdy, když se objevují příliš často, trvají příliš dlouho a jejich intenzita je nepřiměřeně silná. Pak už mluvíme o chorobě, o depresi,“ říká Barbora Wenigová, ředitelka Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví. Těm, kteří mají problémy a nejsou si jistí, jestli trpí touto nemocí, slouží od včerejška bezplatná linka. Anonymní telefonní poradnu najdou na čísle 800 137 427.
Bezplatná linka je jedním z prvních výsledků projektu Rozvoje péče o osoby s duševním onemocněním v Karlovarském kraji. „V provozu je od 4. října do 17. října vždy mezi 16. a 20. hodinou,“ řekla Wenigová. Bezplatná linka začala symbolicky fungovat 4. října, kdy je Den deprese. „Pokud bude o tuto službu zájem, bude to pro nás signál, že je potřeba, a argument pro zavedení nonstop linky,“ doplnila ředitelka centra.
Deprese patří do skupiny duševních chorob zvaných souhrnně poruchy nálady. Celoživotně jí trpí asi 17 procent populace. Alespoň jednou za život se objeví u každého pátého člověka, klinickou depresí pak onemocní ročně asi pět procent populace nezávisle na věku. Ze známých osobností trpěl depresemi například Miloš Kopecký.