VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Desátý ročník Knihobraní přilákal stovky dětí i dospělých

Cheb - Nejnavštěvovanější akcí v chebském muzeu byla akce s názvem Na chvíli knihařem

11.10.2010
SDÍLEJ:

Desátý ročník Knihobraní (minitrhu knih) se uskutečnil o víkendu v chebském muzeu a přilákal několik desítek dětí i dospělí. Zejména caparti si malovaly různé stromečky a zkoušely vytvářet i malé knížky. Foto: Deník: Jan Buriánek

„Knihobraní navštěvuji každý rok a letos to bylo opět úžasné,“ řekla vesele návštěvnice chebského muzea Markéta Šalátová z Chebu. Letošní jubilejní desátý ročník Knihobraní (knižního minitrhu) přilákal v sobotu do chebského muzea několik stovek návštěvníků. Akce měla tentokrát podtitul Toulky přírodou. „Velice se mi líbí, že je tato akce každý rok na jiné téma, a letošní přírodní zaměření mě velice okouzlilo. Knihobraní si užívali i moji vnuci,“ doplnila Šalátová.

Letošní téma nezahrnovalo pouze přírodu našeho regionu, ale také zajímavosti celé České republiky, Evropy a exotické části světa. „V nabídce minitrhu se nacházely zejména přírodovědné knihy a vlastivědné publikace, což je vše možné využít při toulkách přírodou a městy západních Čech i celého světa,“ informoval o akci přírodovědec Jiří Brabec z chebského muzea.

Akce však nebyla pouze o nabídkách knih, rodiče s dětmi dostali jedinečnou možnost vyzkoušet si vyrobit vlastní knihu. Při tématu s názvem Na chvíli knihařem se do šití malých knížek zapojilo velké množství dospělých i dětí. Pro nejmenší bylo připraveno i malé divadelní představení.
„Dnes mě do chebského muzea přivedly série přednášek o přírodě a zajímavostech v našem regionu,“ uvedla Ivana Koutecká ze Sokolova. „Celý program je velice dobře zpracovaný. Každý si tu přijde na své,“ dodala.
Na akci se prezentovali i regionální nakladatelé a také soukromí vydavatelé. Knihobraní trvalo až do osmnácté hodiny večerní.

„Moc se mi šití knížky líbí,“ jásala osmiletá Dominika Gondová z Chebu. „Šila jsem už nějaké věci, ale knihu jsem nikdy nesešívala. Je to velice zábavné,“ dodala radostně. Knihobraní v chebském muzeu bylo z velké části určeno i dětem. Ty si pod vedením Mileny Pečárkové mohly vyzkoušet, jaké to je, ušít si knížku.

„Muzeum Cheb uspořádalo v rámci projektu Knihobraní pro rodiče a děti činnost s názvem Na chvíli knihařem,“ informovala Milena Pečárková z chebského muzea. „Děti se tu učily vyrábět malou papírovou knížku. Jsem ráda, že nás navštívily kromě chebských i rodinné skupinky z Ostrova, Karlových Varů a Lubů,“ uvedla dále Pečárková.

Do malé knížky si mohou děti psát nebo i kreslit různé zajímavosti. „Knížku jsem si už jednou šila s mou tetou, ale úplně jinak,“ pochlubila se osmiletá Klára Churá z Chebu. „Dnes mě to tu moc bavilo. Možná si nějakou knížku vyrobím i potom doma,“ doplnila Klára.

„Tato akce pro rodinné skupiny se letos koná již po třetí a věřím, že pro mnohé z dětí bude tato zkušenost sloužit k tomu, aby si následně vyrobily doma knihu mnohem větší,“ doplnila Milena Pečárková. Caparti byli ze šití knížek unešeni. „Dneska tu bylo naprosto skvěle,“ řekl desetiletý Jakub Machek z Ostrova nad Ohří. „Dneska tu šiji poprvé, nevybavuji si, že bych někdy něco takového šil. Velice si to ale užívám,“ dodal.

Pro dospělé byly na Knihobraní připraveny také nejrůznější přednášky, které se týkaly přírody na Chebsku. „Lidé se dozvěděli například informace o Chebské pánvi, které si připravil geolog Petr Rojík,“ informoval Jiří Brabec. Zájemci se dozvěděli i informace o výskytu bobra evropského v západních Čechách a mnoho dalšího. Pro nejmenší si muzeum připravilo i hry pro děti jako například hrátky s papírem, tvoříme z přírodních materiálů, leporelo s Lucií Seifertovou a další.

Autor: Jan Buriánek

11.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení