Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Deset událostí, které hýbaly krajem

Karlovarský kraj -Opilý řidič autobusu nebo nečekané nároky právníka Fagana.

31.12.2011
SDÍLEJ:

Americký právník Ed Fagan.Foto: DENÍK/Jakub Kopřiva

Lidé se báli o život

Aš - Se strachem nasedali ještě několik dní do autobusu cestující z Horních Pasek na Ašsku. Koncem listopadu je totiž, aniž by lidé zpočátku pojali jakékoliv podezření, vezl řidič s 4,7 promile alkoholu.

Jedna z cestujících popisovala, jak řidič vedl autobus po silnici do Horních Pasek. Prý měla strach, že skončí v příkopu nebo že porazí nějaký strom. Podle cestujících, kteří přišli k řidiči, aby zjistili, co se děje, prý šofér málem vypadl ze svého místa.

„Začala jsem hrůzou křičet na přítele, aby něco udělal. Chtěla jsem vystoupit, protože jsem se opravdu bála o život,“ řekla svědkyně Ladislava Magyárová bydlící v Horních Pasekách.

Volantu se ujal Vojtěch Balog, který shodou okolností vlastní řidičský průkaz skupiny D. Dojel s autobusem až do Horních Pasek, ovšem málem sám čelil trestnímu oznámení, protože podle litery zákona měl autobusáka zastavit a rozhodně neměl v jízdě pokračovat. Společnost vlastnící autobus se však rozhodla oznámení nepodat a přestože řidič autobusu vyhrožoval, že tak učiní on sám, neudělal to. Za trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky a obecného ohrožení hrozí opilému řidiči několikaleté vězení, peněžitý trest a zákaz činnosti.

„Čekáme ještě na zdravotní posudek,“ poznamenala policejní mluvčí Kateřina Böhmová.

Pramenům nepomohly ani v pořadí šesté volby

Prameny - V extrémně zadlužené obci Prameny na Mariánskolázeňsku se v prosinci konaly již šesté zbytečné volby. Do pěti předchozích se nepřihlásili žádní kandidáti. Do posledních sice ano, neměli ale trvalé bydliště v Pramenech - volby tak neplatí.

Obec Prameny, kde žije asi sto obyvatel, je unikátní hned v několika ohledech. V roce 2009 se místní zastupitelé vzdali mandátů a od té doby se obyvatelům nepodařilo sestavit kandidátku, a to už šestkrát. Navíc obec už nemá téměř žádný majetek. Vše muselo být prodané, aby se zaplatila alespoň část 90 milionového dluhu z nepovedeného projektu stáčírny minerálních vod. Správkyně, která obec místo zastupitelů vede, tak musí pracovat na úřadě v Mariánských Lázních - prodat se musela i radnice.

Do posledních voleb kandidovala strana Lidové fórum, jejíž lídr byl z Brna. On, stejně jako ostatní kandidáti, neměli ani v den voleb trvalé bydliště v Pramenech. Volby proto neplatí. Termín dalších ještě není jasný. Rád by ale obec zachránil známý mystifikátor Lukáš Kohout. Už se dokonce přijel s Prameny seznámit.

Bude zpoplatněna R6?

Karlovarský kraj - Stavba rychlostní silnice R6 mezi Chebem a krajským městem se chýlí ke konci. Dodělávají se mosty a sjezdy z komunikace. Stavbaři ujišťují, že slíbený termín duben 2012 dodrží. Poté budou mít řidiči k dispozici dva až tři pruhy v každém směru jízdy.

Šéf karlovarské pobočky Ředitelství a silnic Pavel Rödl přiblížil, jak budou pokračovat stavební práce na rychlostní silnici R6 směrem na Prahu.

„Na přípravu staveb ve směru na hlavní město bylo v tomto roce určeno 98 milionů korun. Předpokládáme, že 40 milionů korun utratíme za výkupy pozemků a zbytek za projekty,“ řekl v červnu Pavel Rödl. Někteří z řidičů se ptají, zda nebudou nějaké sjezdy oproti plánu ubrány, jako se tomu prý děje v rámci úspor na jiných dálnicích v naší republice.

„To ani nemůžeme. Máme územní rozhodnutí a stavební povolení,” uklidňuje vedení ŘSD. Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný jednal s ministrem dopravy o chystaném zpoplatnění rychlostní komunikace R6. Společně se dohodli na tom, že do dubna, kdy bude zprovozněn poslední budovaný úsek R6 na Sokolovsku, budou hledat řešení, které by mohlo vyústit ve změnu záměru ministerstva silnici zpoplatnit. Řešit se bude i pokračování úseku stavby u Lubence.

Právník Fagan: chci po vás jen deset miliard

Karlovy Vary – Když Karlovarský deník koncem října jako první zveřejnil zprávu, že americký právník Edward Fagan po Karlových Varech požaduje deset miliard za dluhopisy vydané městem v roce 1924, jen málokdo věřil, že nejde o vtip. Nešlo. Kauza, která dosud není uzavřena, skončí podle Fagana u soudu.

„Bude to krvavý boj,“ přátelsky zdůraznil americký právník, který už u floridského soudu zažaloval ministra financí Kalouska, primátora Kulhánka i Českou národní banku. Podstata dluhopisů podle Fagana spočívá v tom, že z USA bylo po druhé světové válce vráceno do Česka zlato zabavené nacistům s tím, že za to budou proplaceny veškeré platné dluhopisy.

Primátor Fagana při jeho první přepadovce přijal. Přesto právníkovy požadavky nekompromisně odmítl.

„Mám pro vás jedinou odpověď. Obraťte se na ministerstvo financí. Karlovy Vary zodpovědnost k dluhopisům nemají,” zdůraznil. Podruhé už jej nepřijal a Fagan uvedl, že se s ním ani setkat nechtěl. Na podatelnu karlovarského magistrátu pouze podal kopii podaných žalob.

Ulicemi města Rotava pochodovali radikálové

Rotava - V ulicích Rotavy na Sokolovsku pochodovali na konci října radikálové. Dělnická strana sociální spravedlnosti reagovala podle svého vedení na napětí mezi místními obyvateli a nepřizpůsobivými občany.

K pochodu se na protest přidali i místní, což vyvolalo další napětí mezi minoritním a majoritním obyvatelstvem. Romové po mítinku dělníků požadovali odchod tří učitelů ze základní školy, které prý v pochodu zahlédli.

Lidé a další zastánci učitelů ale argumentovali tím, že bylo potřeba již upozornit na napjatou situaci a že se rozhodně nejsou přívrženci této strany.

Další reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Další, tentokrát romský pochod, následně ohlásil Vojtěch Pompa z Habartova. Radnici i místním, kteří sepsali petici, se ho ale podařilo přesvědčit, aby od akce upustil. V Rotavě také vzniklo romské občanské sdružení Meta, které se však kvůli neshodám už po několika týdnech otřáslo v základech. Ve městě vzniklo i sdružení Občané Rotavy, které se chce zasadit o větší klid a bezpečí.

Boj o lázně Kyselka

Kyselka – Velmi sveřepý boj se stále vede o lázně Kyselka. Záchranu zdevastovaného areálu zorganizovala Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR a podepsalo ji téměř 14 tisíc lidí.

Památková asociace chce nyní získat všech sedm objektů do svého vlastnictví, a to za symbolickou částku či darem, a opravit je. Podle viceprezidenta Martina J. Kadrmana má asociace jako občanské sdružení více možností na získání dotací či grantů. Vlastníky objektů v bývalých lázních Kyselka jsou C.T.S. Duo a Karlovarské minerální vody (KVM) a s Památkovou asociací jsou ochotni jednat.

„Nemáme s tím problém. Chceme ale vědět, jaký mají projekt a také garance. Je to poprvé, kdy přišli s reálným návrhem. Nikdy nás k ničemu nepřizvali, pouze nás osočovali. Ač se to nezdá, my jsme do údržby areálu investovali miliony,“ uvedl Petr Dostál z firmy C.T.S. Duo.

Karlovarské minerální vody (KMV) vítají každý další subjekt, který předloží i konkrétní a finančně zajištěné projekty na renovaci budov. „Společnost sama připravuje vlastní projekt na další využití památkově chráněných objektů, které má ve vlastnictví. Jsme připraveni s Asociací jednat,“ uvedla mluvčí KVM Bibiana Beňová.

Karlovarská koalice se stále hledá

Karlovy Vary – Horký politický podzim prožily v letošním roce opět Karlovy Vary. A ani začátkem nového roku není jasné, kdo povede město v dalších letech. Zda se Karlovarské občanské alternativě podaří sestavit novou koalici s TOP09, Alternativou a ODS, nebo se domluví s hnutím O co jim jde, Alternativou a nezávislými zastupiteli, kteří společně založili nový osmičlenný Karlovarský zastupitelský klub.

To ale vylučuje primátor Petr Kulhánek (KOA), který se už nechce na křehké dvacetičlenné koalici podílet. A pevnou koalici podmínil pozváním občanských demokratů do vedení města.

„Trvám na původně domluveném uskupení s ODS. Odmítám udělat stejnou chybu a vést město s koalicí s nestabilními hlasy. A to je jednotný názor celé KOA. Budeme dále jednat, ale pokud se na původní koalici neshodneme do 17. ledna, jdu pryč,“ zdůraznil primátor Kulhánek.

Ani TOP09 není koalici bez ODS příliš nakloněna. Nově vzniklý Karlovarský zastupitelský klub je podle krajského předsedy TOP09 a karlovarského radního Josefa Malého hybrid vzniklý z několika subjektů. „S námi zatím nikdo nejednal, ovšem naše priority jsou, aby město fungovalo. A to nemůže záviset na dvou vyděračích. Nechceme přešlapovat na místě, je třeba jít dopředu,“ uvedl Josef Malý.

Členové hnutí O co jim jde jsou ale přesvědčeni, že varianta bez ODS ve vedení města je tou nejoptimálnější.

„Chceme navázat na pozitivní změny, které přinesla obměna ve vedení města po komunálních volbách v roce 2010. Chceme pokračovat v řešení zásadních kauz bývalé radnice, prověřit nevýhodné smlouvy města z minulosti, provést nezbytné organizační změny na magistrátu a chceme aktivní a konstruktivní způsob vedení města,“ uvádějí v zakládací listině členové nového klubu. Primátora Kulhánka respektují a chtěli by s ním spolupracovat i nadále.

Povodí Ohře staví nové hráze

Karlovarský kraj - Voda valící se nemilosrdně přes silnice, do domů i na ulice, zasahující hasiči i lidi stavějící z pytlů zábrany. Tak to vypadalo v lednu téměř v celém Karlovarském kraji. Tající sníh v kombinaci s deštěm způsobil obrovské problémy Po záplavách, které postihly celý kraj, pracuje v současné době Povodí Ohře v našem regionu na dvou stavbách.

„Tou první je protipovodňová hráz v Královském Poříčí. Součástí projektu je i přečerpání spadlé vody z obce zpět do řeky,“ řekl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Druhá stavba je na Lobezském potoce v Sokolově.

Ten by měl v případě velké vody zabránit velkým škodám na majetku. Sokolov na stavbu přispěje částkou 485 tisíc korun. Povodí Ohře přidá dalších 14,8 milionu korun. Město Sokolov uzavřelo s vodohospodáři smlouvu. „Dohodli jsme se s Povodím Ohře, že po dokončení díla se budeme o val starat a budeme financovat jeho údržbu,” řekl starosta Sokolova Zdeněk Berka. Jak dodal, náklady za deset let by měly stát Sokolov zhruba jeden milion korun. Poté by měla hráz přejít do majetku města.

„Na Ohři v Sokolově nic podobného nechystáme. Bylo by to neefektivní,“ dodal Svejkovský. Náklady na stavbu by prý byly příliš vysoké, oproti hrozícím škodám na majetku. V Sokolově například plánují příští rok vyškolit pět strážníků na zásah při živelných pohromách. Dostanou vybavení v podobě světel, agregátů, speciálních obleků nebo se účastní lezeckých kurzů záchranářů.

Legendární žokej opět triumfoval v Pardubicích

Chyše - Další velké vítězství si připsal na své konto legendární žokej Josef Váňa. V říjnu se mu povedlo už poosmé vyhrát Velkou pardubickou, nejprestižnější český dostihový závod. Ve 121. ročníku tohoto závodu triumfoval Váňa opět v sedle Tiumena, se kterým už pardubický závod dvakrát vyhrál.

„Letos to bylo opravdu vydřené. Nakonec to ale dopadlo dobře. Tiumen je borec,“ konstatoval těsně po svém triumfu Josef Váňa. Jeho osmé vítězství se ovšem nerodilo vůbec lehce. „Na Taxisově příkopu jsme měli problémy a museli jsme dohánět ztrátu. Nakonec se nám to povedlo, i když konec závodu byl velmi těsný a do poslední chvíle nešlo zvolnit,“ dodal žokej.

Legendární Josef Váňa se chce zúčastnit i dalšího ročníku Velké pardubické, kde by v 59 letech útočil už na deváté vítězství. „Pokud do Pardubic dorazí Karel Gott, který mi slíbil, že přijede, a mě bude zdraví sloužit, tak na startovní listině chybět nebudu,“ uzavřel.

Velkolepé přivítání čekalo na žokeje v Chyších, kde bydlí. „Všichni to Pepíkovi přejeme a všechny jeho úspěchy prožíváme, snad se mu bude dařit i nadále,“ uvedl starosta Miroslav Dorňák.

Žalobu na halu město nestáhne. Tedy zatím

Karlovy Vary – Žalobu na určení vlastníka karlovarské multifunkční arény, kterou město podalo na pokyn odvolaného náměstka Jiřího Kotka, město nestáhne. Tedy zatím, protože další postup v této kauze projedná rada podle radního Malého (TOP09) v lednu.

„Celou problematiku jsme detailně probrali s právnickými kancelářemi a bylo nám doporučeno žalobu ponechat. Máme reálnou možnost kompenzovat předraženou výstavbu haly. Napadáme platnost smlouvy na realizaci stavby. Rozdíl mezi cenou zaplacenou a cenou v místě a čase obvyklou je od 150 milionů do tří set milionů,“ uvedl na podzim primátor Petr Kulhánek (KOA).

„Můj postoj k podání žaloby, jejíž podstatu jsem nikdy nerozporoval, se nezměnil. Pouze jsme napadali proceduru, jak byl dokument podán,“ zdůraznil.

Radní Otmar Homolka (O co jim jde) je s rozhodnutím nestáhnout žalobu spokojen. „Posudky, které jsme si nechali zpracovat ze všech možných stran, nás přesvědčují o tom, že se vytvořila velmi dobrá pozice města.“ Zakázku na stavbu haly vyhrálo sdružení Syner, Baustav, Metrostav v legendární losovačce. Postavilo ji za 1,1 miliardy .

31.12.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Andrej Babiš volil v parlamentnách volbách 20. října v Průhonicích.
SLEDUJEME ON-LINE
18

Volební místnosti se otevřely. Dnes a zítra přicházejí Češi k urnám

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Karlovarský kraj – Možná se někomu může zdát, že volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nejsou pro běžný život v našem regionu až tak důležité. Opak je ovšem pravdou.

Žandovští hasiči bojují v anketě Dobrovolní hasiči roku

Dolní Žandov - Jako jediní zástupci Chebska bojují dobrovolní hasiči z Dolního Žandova o titul Dobrovolní hasiči roku 2017.

Traktorista srazil sloup na poli, měl skoro dvě promile alkoholu

Chebsko - Při práci na poli narazil traktorista do sloupu vysokého napětí, ten se skácel k zemi a poškodil další dva sloupy. Bez elektřiny zůstalo 900 odběrných míst.

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Karlovy Vary - Každý amatérský autor z České republiky se může zúčastnit literární soutěže, kterou letos už pojedenácté vyhlásila karlovarská krajská knihovna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení