Najít společnou řeč a motivovat mladé k výuce jazyků sousedů bylo smyslem už druhého setkání českých a německých dětí. To pořádal Městský dům dětí a mládeže Dráček Mariánské Lázně.

„Děti z Mariánských Lázní a Coburgu společně v našem městě prožily krásné dny,” informovala ředitelka Dráčku Irena Bornová. Akce se uskutečnila v rámci projektu Sousedé se stávají přáteli. „Jeho cílem je podpora česko-německé spolupráce v Karlovarském a Plzeňském kraji a Horních Francích. Jednalo se o projekt koordinačního centra česko-německých výměn Tandem v Plzni a Krajského kruhu mládeže Horní Franky v Bayreuthu,” přiblížila ředitelka.

Setkání se zúčastnily děti od deseti do šestnácti let. „Právě ono hledání společného jazyka bylo mnohdy úsměvné a často zvítězila pantomima,” popsala Bornová. Děti prožily dny plné zábavy, lekci aerobiku nebo pobyt v lanovém centru. „Nechybělo ani opékání buřtů na Prelátu a hry v našem domě dětí. Přátelé z Coburgu velice kladně hodnotili útulné prostředí našeho domu, což nás opravdu potěšilo.”

Vedoucí německé skupiny Maria Krumm pozvala mariánskolázeňské děti na letní pobyt. „Samozřejmě jsme rádi, že máme společný plán akce. Z již proběhlých setkání jsme domluvili nový postup, jak přimět děti k dvojjazyčné komunikaci, a je se opravdu na co těšit,” dodala Bornová s tím, že právě volný čas je to, co lidi spojuje, a podaří-li se najít cestu formou hry a zábavy, je šance, že děti najdou novou motivaci, proč se učit i německý jazyk.

„Setkání s německými kamarády se mi vážně moc líbilo,” řekl Marek.

„Byl to opravdu příjemně strávený čas. Zábavné bylo, jakým způsobem jsme se společně dorozumívali. Někdy jsme nevěděli, jak se nějaký výraz řekne v němčině a naopak. V takovou chvíli nám posloužily místo úst ruce, jimiž jsme se snažili naznačit, co chceme říct. I přes menší jazykovou bariéru se setkání opravdu povedlo a užili jsme si spoustu legrace. Už se těším na příští setkání.”