„Jen úprava pozemku stála kolem tří set tisíc korun,“ upřesnil starosta Poustky Jan Ryba. Na hřiště přispěla Nadace Partnerství skoro dvěma sty tisíci korunami, čtyři sta tisíc korun šlo z rozpočtu obce a téměř stejnou částku poskytl Karlovarský kraj.

Velkou zásluhu na vzniku hřiště mají místní obyvatelé. Nejen, že se aktivně zapojili do komunitního plánování a sami navrhli jeho podobu, ale aktivně stavěli herní prvky, upravovali pozemek a jako poslední přišel na řadu dřevěný srub. Ještě těsně před zahájením slavnosti dodělávali místní muži toaletu.

Po nezbytném slavnostním projevu starosty obce, který přednesl z kapitánského můstku nové lodi na hřišti, následovaly hry, do kterých se zapojili malí i velcí soutěžící. Ještě před tím ale museli ubránit svůj dort, který byl hlavní cenou, před šermíři ze skupiny Rectus Cheb.

Nutno podotknout, že hřiště na míčové hry si jako první zkusili dospělí.

Nadační příspěvek Místo pod stromy od Nadace Partnerství se však nevztahoval na pouhé technické úpravy prostoru. „Chceme, aby v obcích přibývalo zeleně. Z tohoto důvodu musí být významnou a nedílnou součástí projektu výsadba stromů a keřů,“ poznamenala Ivana Adámková z Nadace Partnerství.

Pro osazení plochy proto obyvatelé Poustky vybrali především dřeviny, které jsou v Čechách původní a obec dobře zapojí do okolní krajiny (například lípu, buk, hrušeň nebo lísku). Vysadit je plánují 28. října, kdy se v České republice uskuteční pokus o celorepublikový rekord v sázení stromů.

Báječná atmosféra na otevírání hřiště oslovila i ji. „Něco takového ve městě, ale ani v jiných obcích, nezažijeme,“ řekla překvapeně.