Spolek Vstaň se mou tak mohl vyrazit na týden od 10. července do 17. července ze Skalné na jedno velké středověké dobrodružství. „Po loňské covidové pauze se náš táborový tým opět vydal na dětský tábor, tentokrát na téma středověk. Pro pobyt jsme vybrali krásnou Slapskou přehradu ve Středočeském kraji, přesněji Juniorcamp v Nové Živohošti. Až do samotného kempu, nás v nedělních dopoledních hodinách jako vždy, dopravili naši skvělí řidiči Josef Bílý a Alena Králová, kteří nám pak byli po celou dobu tábora k dispozici. Již po příjezdu do kempu a zhlédnutí prostředí jsme poznali, že si tábor užijeme, jak se patří. Místo našeho pobytu bylo totiž opravdu krásné, a navíc nám výborně vařili,“ sdělila jedna z hlavních organizátorek táboru a učitelka ze Základní školy Skalná Blanka Novotná.

V neděli po příjezdu král Josef I. se svou družinou pasoval vyvolené táborníky na rytíře a těm pak byly přiřazeni jejich středověcí poddaní. „Cílem celotáborové hry bylo, pomocí získaných zlaťáků ze soutěží probojovat se až do samotného hradu Krále Josefa I. a najít poklad,“ pokračuje.

Radnice se do plánování a realizace hmatového planetária v Parku historie pustí v roce 2023.
V Parku historie v Aši vyroste hmatové planetárium, v soutěži se umístilo první

Každý táborový den začínal tradičně začínal ranní rozcvičkou. „V 8 hodin nás čekala snídaně a pak jsme se konečně vrhli na všechny možné hry a soutěže. Po dopoledních aktivitách, které byly velmi rozmanité, se všichni táborníci přesunuli na oběd a následně odpočívali při odpoledním klidu. Při příznivém počasí jsme po obědě samozřejmě využili Slapskou přehradu a užili si tobogánu, který se dětem obzvláště líbil, nebo nasedli na šlapadla a porozhlédli se po okolí přehrady. Kolem 18. hodiny už jsme byli všichni hladoví, a proto jsme upalovali na další výbornou večeři do jídelny v rámci našeho kempu. Po večeři pokračoval klidnější program, někdy ale i diskotéka, která se nám velmi líbila. V deset hodin večerka a vzhůru do dalšího dne,“ popisuje všední den Blanka.

Táborníci během tábora nevynechali ani výlet, a to tentokrát do Jumpareny a pražské ZOO. Jumparena se nachází v části Prahy Zličín, a nabízí spoustu možných atrakcí.

Jelikož se tábor nesl v duchu středověku, tak na návštěvu přijeli i šermíři s představením středověkého boje. „Děti si mohly prohlédnout zbraně nebo si vyzkoušet tradiční bojové oděvy. I přesto, že v době představení začaly padat s deštěm i obrovské kroupy, vše se vydařilo a děti byly ze šermířů nadšené,“ usmívá se a uvádí, že při páteční rozcvičce objevil táborový vedoucí Martin ve Slapské přehradě nového člena týmu. „ Jednalo se o Texaského hada Indiga, ale bez obav, je umělý, načež se Indigo stal naším dobrým kamarádem a připojil se ke královské družině,“ říká vedoucí Novotná.

Sobotní den probíhaly závěrečné boje družstev o dobytí hradu. „Zapeklité bylo i balení všech našich věcí, vyhlášení družstva, jenž dobylo hrad a rozdání odměn z nalezeného pokladu. Všichni odvážní středověcí obyvatelé se ale ještě v sobotu zúčastnili noční hry a vyzkoušeli si tak, jak zvládnou využít své schopnosti, když panuje tma,“ zmiňuje.

Celý tým je rád za týden plný zážitků a skvělou prázdninovou partu. „Tímto bychom chtěli poděkovat všem dětem, které s námi na tábor vyjely a všem, kteří se na organizaci našeho tábora podíleli. Už teď se nemůžeme dočkat příštího ročníku. Rádi bychom také touto cestou moc poděkovali našim letošním sponzorům,“ uzavírá Blanka Novotná.