V České republice se stalo tradicí, že se žádná oslava neobejde bez alkoholu. Chebsko není výjimkou. Co je ale zarážející, že po alkoholu sahají i patnáctileté děti.
Takový případ se odehrál o víkendu i v Lipové na Chebsku. Skupinka školáků se rozhodla oslavit konec školního roku s lahví v ruce.
„Asi v jednu hodinu v noci ze soboty na neděli jsem rozháněl skupinu asi devíti nebo deseti dětí, které se opíjely u obchodu,“ řekl obyvatel Lipové Josef Juhos. „Házely kamením po našem kocourovi a běhaly po střeše obchodu. Majitel nebude mít radost. Byli to deváťáci, ale poznal jsem jen tři z nich, ostatní ne.“

Policie v neděli ještě neměla hlášení o žádném případu. „Nevím, že by někde museli policisté usměrňovat školáky, nemáme zatím ani hlášený případ zranění,“ uvedla plzeňská policejní mluvčí Martina Kohoutová.
Náklady na léčbu dítěte s otravou alkoholem vymáhají zdravotní pojišťovny od rodičů. Jedno– až dvoudenní pobyt dítěte na jednotce intenzivní péče může rodinu přijít na 10 až 15 tisíc korun.

Varování ale v tomto období směřuje také k provozovatelům restauračních zařízení, kde se mládež schází a tráví zde svůj volný čas o prázdninách. Provozovatelům restaurací, kterým prokáží policisté nalévání alkoholu mladistvým, hrozí vysoké pokuty.
Pokud jde o fyzickou osobu, činí sankce padesát tisíc korun.
Pokud se však jedná o právnickou osobu, může dostat až půlmilionovou pokutu.