Tajemnou noc plnou překvapení, příběhů a duchů připravili pro děti organizátoři příměstského tábora – letní výtvarné dílny v chebském muzeu.
„Chtěli jsme dětem, které v muzeu tráví celý týden od 8 do 14 hodin, trochu jejich pobyt zpestřit. Proto jsme pro ně připravili možnost přespat ve Valdštejnské obrazárně,“ řekla jedna z organizátorek Denisa Morkesová. „Po zkušenostech z předcházejícího táborového běhu jsme tentokrát dětem pustili film Noc v muzeu. Je o exponátech, které v newyorském muzeu ožily. Pak jsme si udělali noční prohlídku, abychom se ujistili, že u nás se nic podobného stát nemůže. V ložnici, kde byl Albrecht z Valdštejna zavražděn, jsme však narazili na jeho ducha.“

Děti, které sebraly odvahu a vydaly se do ztichlých prostor muzea, tak mohly v Albrechtově ložnici vidět výstup, který si speciálně pro ně připravili členové skupiny historického a divadelního šermu Rectus. „Bylo to strašidelné. Šermíři měli nabílené tváře, takže jsme si v první chvíli mysleli, že to jsou opravdu duchové,“ přiznal se osmiletý Jiřík. Poté, co odehráli svůj výstup, se ale mušketýři odmaskovali a přišli dětem ukázat, že jsou opravdu z masa a kostí.