Celkem 1 750 dětí se během léta vystřídá v letních táborech na Karlovarsku. Hygienici evidují devatenáct provozoven, v nichž se během letního období vystřídají děti v osmatřiceti bězích, a tři jiné tábory, v nichž tráví volno méně než třicet dětí.

Největší koncentrace letních táborů je na Žluticku. Oblíbené lokality jsou Vladař, Ratiboř i samotné Žlutice. Kromě stálých táborů s chatkami jsou stále oblíbené i stanové tábory. Těch je na Karlovarsku třináct.

A všechna tato zařízení jsou pod přísným dohledem hygieniků.
„Od začátku prázdnin jsme do této doby provedli celkem dvanáct kontrol. Zjistili jsme pouze jeden nedostatek ve zdravotní dokumentaci, za nějž jsme udělili pokutu,“ uvedla Vladimíra Souhradová z Krajské hygienické stanice, oddělení hygieny dětí a mladistvých.

Podle hygieniků si v letošním roce vedou organizátoři letních dětských táborů vcelku dobře, ale zároveň zdůrazňují, že kontroly budou pokračovat. A že organizátoři této letní dovolené pro děti nesmějí nic podcenit, dokládá výčet toho, co hygienici kontrolují. Prakticky všechno. „Zjišťujeme zabezpečení tábora, stavebně technické vybavení, zásobování pitnou vodou, udržování čistoty i skladování odpadků. Důkladně kontrolujeme také stravování a jak se jídla připravují, aby nebylo ohroženo zdraví strávníků, a také se zaměřujeme na ubytování dětí i dospělých,“ vysvětlila hygienička.

Poptávka rodičů o místa v letních dětských táborech neklesá, ačkoliv pobyty nejsou levné.

„Platíme čtyři až pět tisíc na jedno dítě, ale jsou i dražší. Syn už dva roky jezdí na jeden tábor, s nímž jsem spokojená. Zná prostředí, kam jede a také lidi, kteří tábor organizují. Tábor jsem mu vybírala s podmínkou, že nebude spát pod stany, ale v budově. Už se vrátil a znovu se mu tam velmi líbilo,“ uvedla maminka z Karlových Varů.