VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Díky Microsoftu mohu dělat to, co mě skutečně baví

Cheb – Jako jediná dívka z Karlovarského kraje se devatenáctiletá studentka Michaela Zelingerová z Chebu dostala do programu STC nadnárodní společnosti Microsoft. Chebskému deníku se svěřila s tím, jak to v programu velké IT firmy chodí.

19.8.2013
SDÍLEJ:

DEVATENÁCTILETÁ Michaela Zelingerová z Chebu je jediná dívka z Karlovarského kraje, která se zapojila do programu Studentského trenérského centra společnosti Microsoft.Foto: Deník/ Martin Rejsek

Prozradíte čtenářům, co se pod zkratkou STC skrývá?
Microsoft Studentské trenérské centrum (STC) je projekt zaměřený na studenty středních škol. Je tříletý a zahrnuje přípravu v oblasti informačních technologií, ale také komunikačních a prezentačních dovedností. Studenty učí odborní a zkušení lektoři ze společnosti Microsoft, partnerských společností a vysokých škol. Cílem je vychovat budoucí specialisty a vedoucí pracovníky zaměřené na informační technologie. Všechno toto je moje mimoškolní činnost.

Jsou ony tři roky rozděleny do nějakých 'tematických celků'?
Jsou, v prvním ročníku se studenti učí do hloubky aplikace Microsoft Office, kde své znalosti dokáží na zkoušce Microsoft Office Specialist na úrovni Master – tedy nejvyšší úrovni. Ve druhém ročníku si studenti zvolí ze dvou oblastí, které se chtějí dále věnovat, a to vývoj softwaru nebo serverové technologie. Studenti musí začít psát články a přednášet o těchto věcech a mohou získat titul Microsoft Influencer. Ve třetím ročníku studenti navazují na druhý ročník. Po dokončení střední školy budou mít možnost vstoupit do programu Microsoft Student Partner.

Jak jste se do tohoto programu dostala?
Na naší škole se uskutečnilo výběrové řízení a ze všech studentů, které učitelé navrhli a pak i posoudili, jsem prošla já, má spolužačka a spolužák z vyššího ročníku. Poté jsme jeli na výběrové řízení do Prahy, které bylo pro Karlovarský kraj, byla tam s námi ještě jedna slečna z jiného kraje, která se nemohla dostavit na výběrové řízení svého kraje, a další dvě školy odjinud, takže byly v soutěži dva kraje. Komise byla složená z pěti členů – lidí z Microsoftu. Jakmile mi je všechny představili, hodně jsem znervózněla, ale neměla jsem vůbec důvod, všichni byli ohromně milí a i přesto, že jsem byla nervózní, jsem trumfla všechny z Karlovarského kraje. A byla nakonec vybrána.

Jak to je s výukou?
Každý týden máme meetingy s různými lektory a s nimi dopodrobna probíráme učivo. Po skončení hodiny nám řeknou kapitoly z učebnice, které si máme přečíst a u nich vypracovat do nějakého termínu úkoly. Všechno je v angličtině, protože i naše zkouška Microsoft Office Specialist bude v angličtině.

Jaké úkoly například musíte plnit?
Kromě úkolů, které musím splnit každý týden, musíme sbírat i body. Ty dostáváme za aktivitu, kterou děláme mimo STC. U mě je to tedy doučování mých spolužáků. Doučovala jsem také i několik studentů z vysokých škol. A jeden z mých učitelů mě požádal, abych mu pomohla při školení učitelů, které probíhalo na naší škole. Také jsem měla prezentaci na produkty Microsoftu, jelikož je jich tolik, že lidé neznají všechny a nevědí, co k čemu použít. Od září se chystám jít na nějaké základní školy a přednášet jim něco z historie informatiky a představit jim vize budoucnosti, které plánuje Microsoft. Mezi mé další aktivity také patří kurz 'Internet, historie internetu a bezpečnost', který probíhá na Michiganské univerzitě. Dále jsem dostala možnost psát knížku o PowerPointu s mým lektorem Karlem Klatovským a kamarádem z STC Františkem Valentkem.

Prý se také chystáte na stáž do centrály Microsoftu, co o tom můžete prozradit?
Stáž byl nápad mého kamaráda Františka Valentka, se kterým jsem se skamarádila díky STC. Oba dva jsme měli o prázdninách hodně volného času a jeho napadla stáž. Zeptali jsme se tedy, jestli by něco takového bylo možné. Ze začátku to vypadalo špatně, jelikož nám řekli, že berou jen studenty vysokých škol, ale naštěstí vše dopadlo dobře a 19. srpna nastupujeme do Microsoftu. Budeme mít projekty v oblasti školství a DPE (divize vývoje – poznámka redakce).

Microsoft a Google jsou dva giganty, které si celkem ostře konkurují, jak tedy vnímáte Google?
Google vnímám jako konkurenci, kterou je třeba srazit na kolena (smích). Jediné, co je na něm dobré, je jejich vyhledávač, jinak se nemůže Microsoftu rovnat.

Umíte programovat? Co vše jste už zvládla?
Nemůžu o sobě říct, že umím programovat, ve škole programujeme druhým rokem v programu C#. Ve škole to zvládám, ale není to nic světoborného, mým posledním počinem bylo vytvoření programu na ročníkovou práci. Program měl fungovat na způsob telefonního seznamu – musel umět zapsat, uložit, vyhledat, přepsat a smazat kontakty, takže opravdu nic složitého. Příští rok bychom se v STC měli pustit do programování, na což se těším. Budeme muset zvládnout naprogramovat například nějaké hry i pro Xbox (videoherní konzole od Microsoftu – poznámka redakce).

Jste jediná dívka z Karlovarského kraje v programu STC, jak vnímá okolí to, že jste informatička?
Když mluvím s člověkem a ten se dozví, že studuji informatiku a jsem u Microsoftu, hned vyvalí oči. Ale díky STC dělám to, co mě baví, a dostávám příležitosti, které bych nikdy jindy nedostala. Dělám například správce webu jednoho poradenského centra a rýsuje se mi ještě jedna práce pro velkou firmu, to ale nechci předbíhat.

Máte toho zřejmě dost, prozradíte, jak relaxujete?
Ráda jezdím na kole, plavu a běhám. Tyto tři sporty jsem spojila a dělám triatlon. Občas mám plnou hlavu všeho, co musím udělat, a díky již zmiňovaným sportům mohu vypnout.

Autor: Martin Rejsek

19.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z Divadelního plesu.

OTÁZKA PRO: Simonu Liptákovou, mluvčí města Chebu

Česko zpívá koledy - náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu
15

FOTO: Koledy zněly v celých západních Čechách. Zpívalo na 21 tisíc lidí

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

Žena nepřežila střet s autem, po silnici šla bez reflexních prvků

Cheb - Policisté prošetřují okolnosti vážné dopravní nehody, ke které došlo v úterý brzy ráno.

Silně opilá řidička jen se štěstím nepřejela muže, který uklouzl

Habartov – Pořádný kus štěstí měl v Habartově muž, který uklouzl na zledovatělé silnici. Blížilo se k němu totiž auto, které řídila silně opilá řidička.

Výtěžek z benefiční akce putuje do kočičích útulků

Karlovarský kraj - Vyrazte se kulturně obohatit a podat pomocnou ruku v už třetím ročníku předvánoční benefiční akce v karlovarském klubu Ratini.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT