Záchranáři dostali hlášení o tom, že se někomu udělalo špatně a ihned vyrazili na místo. Proč k úniku tohoto nebezpečného plynu došlo se zatím neví a je to v šetření policistů.

„Když záchranáři přijeli na místo, ihned jim začaly čidla, která mají ve svých batozích hlásit, že je tam únik oxidu uhelnatého. Ihned zalarmovali také hasiče a policisty,“ sdělil tiskový mluvčí Záchranné služby Karlovarského kraje Radek Hess. „Na místě jsme ošetřili jedno intoxikované dítě, které jsme následně převezli do nemocnice,“ poznamenal mluvčí.

Oxid uhelnatý unikl z plynového kotle, který měla rodina doma. „Na místě byla matka s dítětem. Matce se nic nestalo, dítě převezli záchranáři na ošetření,“ konstatovala tisková mluvčí policistů Eva Hnátková. „Proč přesně k úniku plynu došlo budeme nadále vyšetřovat. Na místo dorazili i hasiči, kteří se příčinou úniku plynu budou také zabývat,“ poznamenala tisková mluvčí.

Oxid uhelnatý je podle záchranářů velmi zákeřný. A právě v těchto podzimních dnech, kdy lidé začínají opět spouštět své kotle, se může stát, že může uniknout.

„Lidé by neměli podceňovat revize svých kotlů. Může jim to zachránit život. Oxid uhelnatý je velmi nebezpečný a zákeřný plyn, který není cítit. Tento plyn blokuje přenášení kyslíku krví, protože jeho vazba s hemoglobinem je až 300 krát pevnější než vazba kyslíku a z hemoglobinu se stává karboxyhemoglobin,” vysvětlil mluvčí záchranářů.

Otrava oxidem uhelnatým se vyskytuje například v uzavřených prostorech, kde běží spalovací motory nebo při špatném odvětrání plynových spotřebičů.

„První pomoc spočívá v přerušení kontaktu s plynem. To znamená, že lidé musí vyvětrat, popřípadě vynést přiotráveného člověka z prostoru. Dále je nutné podání kyslíku a pokud došlo k zástavě oběhu, je třeba člověka resuscitovat,” dodal Radek Hess.

Letecky transportovat museli záchranáři v sobotu v podvečer v Podhradí u Aše vážně zraněného řidiče, který narazil se svým vozem do stromu. Foto: HZS Karlovarský kraj
Řidič dostal smyk a naboural do stromu