Již rok je vypnutý analogový signál na Chebsku a Karlovarsku. Po počátečních komplikacích, kdy si lidé museli pořizovat set–top–boxy, aby mohli digitální signál přijímat, přichází další problém. Většina lidí si musí přístroje přeladit na nový kanál. Pokud tak neučiní, přijdou o programy TV Nova, TV Prima, Nova Cinema, TV Barrandov, Prima COOL a R1.

Nutné technologické změny se dotknou měst Aš, Mariánské Lázně, Kraslice, Karlovy Vary a Rotava. Tato informace nadzvedla některé občany ze židle. Naštěstí by se v budoucnu podobná změna konat neměla.

„Je to zase práce navíc a zbytečná starost na tom dnešním světě,“ pověděl rozhořčeně Jaroslav Rous z Nového Kostela.

Televizní vysílače Cheb – Zelená hora a Jáchymov – Klínovec patří do územní oblasti Plzeň, ve které došlo k vypnutí zemského analogového televizního vysílání již 30. června 2009. Digitální signál multiplexu 2 z těchto vysílačů je nyní vysílán na přechodném 66. kanálu. Nově se přesune na 35. kanál.

„Ten se uvolní 31. srpna,“ informoval tiskový mluvčí projektu digitalizace TV vysílání Tadeáš Novák. „Zatím na tomto 35. kanálu vysílá analogově ČT1 z vysílače Chomutov – Jedlová hora. Právě na tomto vysílači dojde k vypnutí analogového vysílání k 31. srpnu 2010,“ upřesnil Novák. K přeladění dojde ve shodě s Technickým plánem přechodu během noční výluky 1. září od půlnoci do šesté hodiny ranní. „Pro televizní diváky to znamená zejména změny v naladění televizních přijímačů,“ uvedl dále Tadeáš Novák. „Lidé, kteří přijímají zemské digitální televizní vysílání individuálně, budou muset přeladit set–top–boxy, pokud se u nich neděje změna automaticky.“ To záleží vždy na přístroji, zda zvládá sebepřeprogramování.

Lidé jsou těmito informacemi udiveni. „Život mi to nezkomplikuje, ale mám pocit, že se to mění pořád,“ řekla další z oslovených lidí, Eliška Chadimová z Mariánských Lázní. Odborníci však upozorňují, že by se momentálně mělo jednat o trvalou změnu kanálu. Složitější situaci budou mít obyvatelé domů, ve kterých se nachází společná anténa (STA).

„Zde záleží na způsobu úpravy STA pro příjem digitálního televizního signálu,“ popsal situaci Tadeáš Novák. „Pokud je zajištěn přímý rozvod digitálního signálu s použitím širokopásmového zesilovače v hlavní stanici, stačí přeladit set–top–boxy či televize se zabudovaným digitálním tunerem. Jakékoliv jiné řešení úprav společné antény znamená nutné zásahy do STA a objednání odborné firmy,“ upřesnil Novák.

Někteří obyvatelé města považují tuto komplikaci za nepotřebnou. „Opět musíme něco měnit,“ rozčilovala se dvaadevadesátiletá Marie z Chebu. „Nejdříve jsem měla problém tu krabičku na televizi sehnat a nyní budu muset shánět někoho, aby mi to celé přeprogramoval. Jen doufám, že to je nyní naposled,“ dodala na závěr.

O kvalitu obrazu se však lidé bát nemusejí, spíše naopak. „Díky změně z vyššího kanálu na nižší se může kvalita signálu zlepšit, protože signál na menším kanále zvládne lépe zpracovat terénní nerovnosti,“ uzavřel Tadeáš Novák. „Dočasný kanál 66 vyčlenil Českým Radiokomunikacím Český telekomunikační úřad. Kanál 66 je nutné uvolnit na základě mezinárodních dohod v rámci EU, které vyčleňují kanály nad 60 pro broadbandové služby,“ doplnila mluvčí Českých Radiokomunikací Marie Fianová.

JAN BURIÁNEK,

TEREZA ZOULOVÁ