Jedná se o nikdy neuvedenou hru o Albrechtu Valdštejnovi.

„Unikátní zpráva o zavraždění Valdštejna je stará 370 let, ale nikdy ji nikdo neviděl. Jde o svého druhu kuriozitu, protože není mnoho soudobých svědectví ze zahraničí, a už vůbec ne formou dramatického díla, o někdejších událostech v českých zemích,“ uvedl na adresu nikdy neuvedené hry Tragédie Albrechta z Valdštejna, vévody frýdlantského a generála císaře Ferdinanda II. umělecký šéf Západočeského divadla v Chebu Zdeněk Bartoš.

Hra vznikla v roce 1640 v Anglii, ale nebyla příležitost ji odehrát. Hra, která vznikla šest let po Valdštejnově smrti, spatří světlo světa 29. a 30. června na Chebském hradě během jednorázového happeningu. „Tehdy bývalo divadlo i zpravodajským médiem. Možná je to přibarvené, k autorům se donesly jen zprávy o smrti Valdštejna a zbytek si domysleli,“ vysvětlil Bartoš. „Ale je úžasné najít 370 let starou hru, která je psaná pozdním alžbětinským stylem,“ řekl.

Překladu se ujal Julek Neumann, pravnuk S. K. Neumanna, vnuk Stanislava Neumanna (král z Pyšné princezny – pozn. redakce). „Je to jazykově jedna z nejtěžších věcí,“ připustil. Hra je totiž veršovaná, napsaná v blankversu bez jakékoliv nápovědy a spoustu věcí si musí překladatel vyhledat. „Hru jsem objevil čirou náhodou, když jsem šel v Londýně kolem knihkupectví, kde ji prodávali za 1200 liber. Pak jsem zjistil, že ji mají i v knihovně, tak jsem si ji nechal okopírovat,“ uvedl Neumann.