Divoká prasata terorizují lázně i města
Karlovy Vary – Nejsou to hony za dobrodružstvím, ale na vztek. Odstřel divokých prasat, která v nájezdech terorizují parky v Karlových Varech a dalších městech, ale nepohrdnou ani zahradami soukromníků, nyní zaměstnává myslivce i pracovníky Správy lázeňských parků. Ačkoliv na čekanou vyrážejí prakticky každou noc, od začátku letošního roku se jim podařilo ulovit jeden kus.
„Minulé pondělí ho skolil Tonda Švadlenka. Držíme hlídky u parků a v lokalitách, kam se kňouři nejvíce v Karlových Varech stahují. Kde se vyskytují, to vidí každý. Půdu a trávníky rozryjí a způsobují nám velké škody,“ uvedl ředitel Správy lázeňských parků Miroslav Kučera.
Opravy a kultivace zničených ploch už pracovníci Správy lázeňských parků vyčíslili na 200 tisíc korun. Jedna dobrá zprávu ale přece jenom v prasečím teroru existuje. Prase zatím na nikoho nezaútočilo. Přesto ředitel Kučera radí pejskařům, aby svého psa měli raději na vodítku. Bachyně totiž před měsícem vrhla selata a pokud by ji někdo vyrušil, pak by mohla být nebezpečná.
Recept na to, jak se nájezdům kňourů efektivně bránit, zatím neexistuje. „Už jsme zkusili všechno. Vlasy, staré hadry i pachové ohradníky. Na karlovarská divoká prasata nezabírá nic. Prostě musíme jít na čekanou a lovit je,“ vysvětlil ředitel Kučera. Posedy a kazatelny, v nichž myslivci na černou zvěř číhají, jsou tak ozdobou většiny lázeňských parků a travnatých ploch, například u Letního kina nebo v Krokově a Křižíkově ulici a Sokolském vrchu.
Své zkušenosti s divokými prasaty má dokonce i karlovarský náměstek Čestmír Bruštík (nez.). Minimálně dvakrát týdně musí upravovat prasaty rozrytý a zničený trávník na zahradě rodičů. „Nezastaví je nic a podhrabou se všude. Je to fakt k vzteku,“ postěžoval si i on.
O příspěvky na odstřel divokých prasat mohou od 1. dubna opět zažádat obce a města i na Krajském úřadu Karlovarského kraje.