Divocí ptáci se na Chebsku začínají stahovat ze svých původních lovišť jako jsou řečiště, rybníky a podobně. Voda zamrzá a nemají jak sehnat svojí obvyklou potravu.

„Jedná se převážně o vodní ptactvo,“ uvedl Karel Brož, pracovník záchranné stanice. „Většina vodních toků v této zimě zamrzá a tak si ptactvo hledá alternativní způsob obživy. Bohužel míří do měst a tím ohrožují jak sebe, tak i lidi, kteří ve městech žijí. Původně byla i většina vodního ptactva tažná, ale za poslední roky si odvykli se stěhovat, protože nebyly tak kruté zimy a voda tak nezamrzala,“ dodal Brož.

„Rybáři musejí být rádi, že se vodní ptactvo stěhuje jinam,“ řekl Tomáš Černý z Mariánských Lázní. „Tito ptáci jim museli přidělávat vrásky, protože snižovali stavy jejich ryb a rybáři s tím nemohli nic udělat,“ dodal Černý.

To, že se ptáci stahují od vody do měst, přidělává problémy i lidem, kteří ve městech bydlí. Nevědí, jak se zachovat ve chvíli, kdy vidí na ulici třeba kachnu. Je to pro ně velký nezvyk a spíše se toho bojí. „Nevím, co bych měl dělat, kdybych viděl nějakého vodního ptáka ve městě,“ řekl Jan Šmíd z Chebu. „Asi bych si ho nevšímal, protože by mě to hodně překvapilo.“

Na otázku, co dělat, se vyjádřil Martin Brož: „Pokud není pták nějak viditelně poraněný, nekrvácí nebo nemůže létat, tak je vše v pořádku a je lepší si ho nevšímat. To samé je, kdyby člověk, který řídí automobil, potkal ptáka na silnici. Netroubit na něj a nechat ho v klidu přejít.“