Na esoteriky z regionu se obrací čím dál více lidí s prosbou o radu, jak se dostat z dluhů nebo co dělat při ztrátě zaměstnání. Tradiční trable s láskou tak vystřídaly dotazy týkající se peněz.
„Ženy ke mně obvykle přichází s jedním konkrétním problémem. Muži zase rádi plánují do budoucna a chtějí svůj život vidět z perspektivy někoho jiného,“ řekla Deníku Anna Bechná z Plzně, která se zabývá výkladem z tarotových karet. Stále více se na ni od začátku roku obrací klienti s otázkami týkající se peněz. „Určitě to souvisí s finanční krizí, protože zatímco před rokem se lidé více zajímali o partnerské vztahy, letos řeší finanční situaci nebo zaměstnání mnohem častěji,“ vysvětluje kartářka. „Hodně otázek se točí také kolem investic. Karty mají schopnost poradit, jestli je vhodné peníze investovat,“ pokračuje.
Ačkoliv je stále pro mnoho lidí představa řešení problémů třeba s kartářkou nebo astrologem naprosto nepřípustná, esoterici si na nedostatek klientů nemohou stěžovat. „Lidé u nás hledají především pomoc a radu, chtějí poradit od člověka, který je nezná, protože jedině tak je zaručen skutečně objektivní pohled,“ vysvětluje Bechná, která se kartám věnuje už od patnácti let a vede minikurzy výkladu karet pro začátečníky i pokročilé.
Zpětná vazba od klientů je pro ni důkazem, že karty opravdu nelžou. „Stal se i případ, kdy paní moji radu neposlechla a přišla o hodně peněz,“ říká. Závislost lidí na svých výkladech však zatím nepociťuje. „I když mají někteří klienti takovou tendenci, vždy jim říkám, že mají vlastní zodpovědnost a sami se musí rozhodnout, jestli moji radu poslechnou nebo ne,“ dodává mladá kartářka, která se zcela vymyká klasické zažité představě o věštkyních v temných místnostech s černým kocourem za zády.
Jiří Kubík z Plzně se zase věnuje astrologii, pradávnému výkladovému umění, které se opírá především o matematiku. „Začínal jsem jako samouk a postupně načetl stohy knih,“ říká. I k němu si chodí pro radu především ženy, ale stále častěji se na něj obrací také muži. „Většinou jsou to úspěšní lidé, manažeři, kteří chtějí odpověď na konkrétní otázku týkající se jejich zaměstnání,“ vysvětluje. „Chodí ale také lidé, kteří se ocitli v dluzích nebo v jiné těžké životní situaci,“ pokračuje. „Potřebují radu, jak postupovat dál, co řešit nejdříve a hlavně jak. I takto může astrologie pomáhat,“ dodává astrolog a student práv v jedné osobě. (red)