Uplynulo už dlouhých 377 let od chvíle, kdy byl v Chebu zavražděn vévoda frýdlantský Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna. Od roku 2005 se však do města vrací pravidelně. A tak ani letošek nemohl být výjimkou.

Valdštejnské slavnosti opět nabídly bohatý program. Kromě tradičního dobového tržiště byly připravené rytířské souboje, taneční vystoupení půvabných dam, ale i mnoho dalšího. Slavnosti tak přitáhly nejen místní, ale i turisty.

„Jsme na pobytu v Mariánských Lázních, a tak jsme toho využili a přijeli se podívat i do Chebu na Valdštejnské slavnosti,“ řekla Dana Benešová z Liberce. „Je tu opravdu skvělá atmosféra. Možná že se příští rok podívám opět po nějakém ubytování v okolí a přijedeme i s rodinou.“

I tentokrát byly na akci připravené různé novinky. Jednou z nich bylo dekorování vojenských oddílů vévody. „Lákavá jistě bude i audience současného kronikáře našeho města Jindřicha Josefa Turka u vévody, která umožní návštěvníkům nahlédnout do tohoto i dnes mimořádně graficky zpracovávaného skvostu,“ lákal ještě před zahájením slavností chebský starosta Pavel Vanoušek.

Albrecht z Valdštejna přijel do Chebu za svého života několikrát, aby zde verboval vojáky. Při poslední návštěvě města byl však zavražděn v domě, kde v současnosti sídlí chebské muzeum. Historie Valdštejnských slavností je již víc než stoletá babička. První slavnosti se totiž v Chebu uskutečnily v roce 1908. Tehdy se prý nesly ve stylu historických průvodů a her, aby byla vytvořená co nejvěrněji atmosféra doby Albrechta z Valdštejna. Slavnosti byly dvoudenní a obyvatelé se při nich oblékali do historických kostýmů. Tak se dělo až do roku 1911. Slavnosti, jak je obyvatelé znají dnes, se do města vrátily 2. a 3. září 2005.

Valdštejnské slavnosti však nejsou jen výsadou Chebských, ale také města Frýdlantu. Tam se letos v květnu uskutečnily již podesáté. I zde jde o novodobou historii. Ty první slavnosti se i ve Frýdlantu uskutečnily daleko dřív, v roce 1934, kdy se připomínalo 300 let od zavraždění vévody.