Stromky se začnou prodávat v pátek 26. listopadu. Velké zdražení snad nehrozí.

Před karlovarskou Varyádu přijel ve středu odpoledne kamion plně naložený vánočními stromky. Stromky jsou v něm zabalené v sítích na paletách, které následně převáží na dané místo vysokozdvižný vozík.

"Přijel jsem až z Vysočiny. Zítra mám na starosti rozvoz stromků do Sokolova," říká řidič kamionu Libor Štumar.

Chebany potkalo nemilé překvapení. Z nádherného vánočního stromu, který věnoval Robert Kostolány z Lázní Kynžvart městu Chebu se po jeho transportu ukázalo, že strom už není v takové kondici.
Tohle se nepovedlo: Vánoční jedle pro Cheb se při transportu změnila k nepoznání

Do jeho kamionu, jehož součástí je přívěs, se vejde celkem dvanáct palet stromků. "Kolik je tu stromků celkem? Na jedné paletě jich může být sto, někdy jen šedesát," uvádí řidič z Vysočiny. Jeden kamion tak přiveze v průměru kolem tisícovky stromků. Hodnota nákladu může být i půl milionu korun. Není to přitom jediná várka, která před Varyádu míří. Celkem sem přijede sedm kamionů stromků.

"Stromky konkrétně pocházejí z Palupína," pokračuje Libor Štumar. Palupín je malá vesnička, která je částí města Strmilov, a nachází se jen pár kilometrů od rakouských hranic. "V Palupíně je speciální plantáž, kde rostou jen stromky na Vánoce. Používají se ně sazenice z Dánska, které jsou geneticky upravené," dodává řidič kamionu, který do Karlových Varů přivezl klasické smrky, ale i stříbrné, borovice a také jedle.

Bývalá ubytovna je zvenku k nepoznání. Na okolních stromech stále visí igelity a kusy hadrů.
Podívejte se: Takto se změnila ubytovna v Charkovské ulici

Plantáže v Palupíně provozuje firma Baobab, která vánoční stromky pěstuje už patnáct let. Velkou část produkce vyváží do států Evropské unie. Firma nabízí prodej přímo ze dvora, který vyjde levněji než před obchodními centry. Například černá borovice v rozměru 150 až 200 cm stojí 359 korun.

I když jsou na mnoha místech stromky k prodeji už na místě, první zákazníci si je zakoupí v Karlových Varech až v pátek 26. listopadu. "Jaké budou ceny, to ještě nevím. Ceník dolaďujeme. Ale žádné extra zdražení se snad neplánuje. Podle mě bude navýšení maximálně o padesát korun," dodává jeden z prodejců vánočních stromků.