„Začíná nás trápit nedostatek spolehlivých lidí,“ potvrdil Jaroslav Krajc, vedoucí organizačního odboru Městského úřadu Cheb. Není už zcela výjimečné, že je někdo do komise delegován nebo se přihlásí, pak ale nepřijde a ani se neomluví. „Členství ve volební komisi při neúčasti automaticky zaniká po třech hodinách. Stává se, že tam musíme v pět hodin odpoledne shánět náhradníky, což opravdu není ideální situace,“ podotkl Jaroslav Krajc. Tentokrát musel zajistit 19 náhradníků.

Část členů volebních komisí si delegují politické strany a hnutí, ostatní místa doplňují lidé z řad široké veřejnosti. „Minimální počet členů stanovuje ze zákona starosta s přihlédnutím k počtu voličů ve volebním okrsku. Minimálně jich musí být pět, tedy čtyři členové plus zapisovatel. Ve volebních okrscích, kde je do 300 voličů, může být komise čtyřčlenná. Kvůli nedostatku zájemců se pohybujeme právě na této spodní hranici,“ popsal vedoucí organizačního odboru. Lidi často odradí nízká odměna. „Při jednokolových volbách lidem zabere členství v okrskové volební komisi i se školením přes 20 hodin, což znamená, že dostanou cca 60 Kč hrubého na hodinu. U dvoukolových voleb je to zhruba 35 hodin, to znamená asi 38 Kč hrubého na hodinu. U předsedů a zapisovatelů je to jen o něco málo navíc …,“ vypočetl Jaroslav Krajc.

Na dispečinku ale řeší i spoustu dalších záležitostí. „Vyřizujeme také žádosti o přenosné volební urny, o které v Chebu žádají řádově desítky lidí. Volají nám také členové komisí, když se potřebují poradit. A nezřídka kdy vyřizujeme i nevolební připomínky a dotazy, protože se dispečink nachází v sekretariátu radnice,“ vysvětlil vedoucí odboru.