Na modernější vlaky se do tří let mohou těšit cestující, kteří využívají služeb Českých drah. České dráhy budou totiž do nových motorových jednotek investovat zhruba půl miliardy korun a nákup podpoří Evropská unie prostřednictvím Regionálního operačního programu.
„Velmi důležitý byl pro nás podpis další desetileté smlouvy, která nám umožnila podporu Unie získat. Kdyby ke smlouvě nedošlo, pak by peníze propadly,“ uvedl Petr Žaluda, generální ředitel Českých drah.

Zásadní změna v komfortu čeká do tří let všechny cestující na páteřní trase z Mariánských Lázní přes Cheb do Karlových Varů a dále směrem do Kadaně v Ústeckém kraji. České dráhy na tyto spoje nasadí celkem 6 nových motorových souprav v hodnotě okolo půl miliardy Kč. Nákup přitom podpoří i regionální operační program částkou přibližně 200 milionů Kč.

„Regionální operační program podpoří modernizaci vlaků nejen v Karlovarském kraji, ale také na společné lince mezi Karlovými Vary a Chomutovem, pro kterou České dráhy pořídí dvě dvoučlánkové jednotky. Evropské fondy přispějí také na modernizaci vlaků v Ústeckém kraji, kde bude pořízeno 7 elektrických souprav pro tratě Děčín – Kadaň a Ústí nad Labem – Litvínov,“ dodal mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.
Modernizace je důležitá i podle Tomáše Hybnera, místopředsedy Výboru Regionální rady ROP Severozápad. „Podobné projekty se snažíme podporovat, protože je potřeba si uvědomit důležitost moderní železniční dopravy,“ řekl Hybner.

Petr Navrátil, náměstek hejtmana potvrdil, že je dohoda výhodná pro všechny. „Budeme spokojeni my jako kraj, protože nabídneme kvalitnější podmínky pro cestování, lidé budou spokojeni také, protože se dočkají většího komfortu a luxusu. Českým drahám moderněji vybavené vlaky přinesou podle mě více cestujících, takže i větší tržby. Výhodnost je tedy jasná,“ konstatoval náměstek Petr Navrátil.