Definitivně byly uzavřeny jednotlivé kandidátky a strany si už vylosovaly i volební čísla. V Karlovarském kraji si budou voliči 25. a 26. října vybírat z 18 stran a hnutí.

Oproti minulým volbám, kdy kandidátky podalo šestnáct uskupení, je letošní nabídka o dvě pestřejší.

Voliči v Karlovarském kraji vyšlou do Sněmovny pět poslanců. Při minulých volbách si tyto mandáty po jednom rozdělily ČSSD, ODS, KSČM, TOP09 a Věci veřejné.

Co je podstatné: Letos si voliči budou muset nejprve v kandidátkách udělat pořádek. V nabídce zůstali osvědčení političtí matadoři, tedy ČSSD, ODS, TOP09, KDU-ČSL, KSČM, Dělnická strana, Strana zelených, zemanovci či piráti nebo Suverenita a Strana svobodných občanů. Nově se ale na politickém nebi etablovaly ANO, volební blok Hlavu vzhůru, Úsvit přímé demokracie, LEV 21 nebo monarchistická strana Koruna Česká.

Přehled si budou muset voliči udělat i v lídrech. Například Miloš Patera už není v ODS, ale zvedá Hlavu vzhůru. Stejně tak Tomáš Hybner není v ČSSD, ale zakotvil u LVA. Politickými nováčky jsou aktivista Pavel P. Ries, který v kraji vede Úsvit, a ředitel chebského muzea Roman Procházka, lídr ANO.

Zřejmě největší bitvu o voličské hlasy svede i v Karlovarském kraji pravice s levicí.

Sociální demokraté se netají ambicemi na získání dvou křesel v Parlamentu, stejně jako KSČM. A ČSSD má s lídrem Josefem Novotným silnou pozici. „Že bude naší jedničkou, to byla jasná volba," uvedl Miloslav Ćermák, krajský šéf ČSSD. KSČM zase nasadila za lídra Pavla Hojdu, krajského náměstka Jaroslava Borku. Strana Práv Občanů ZEMANOVCI je silná v kramflecích prezidentovým preferováním a dva kroky je napřed už s volební kampaní, kterou spustila vlastně už jeho zvolením do čela státu.

Pravice to ale v kraji nevzdává. Lídr ODS Jan Bureš už před časem prohlásil, že strana je sice na kolenou, ale není mrtvá. ODS zalovila mezi úspěšnými starosty a vsadila i na ženy. Dvojkou na kandidátce ODS je Jana Vildumetzová, starostka Horního Slavkova. Také TOP09 jde do voleb s přesvědčením, že nic není rozhodnuto a stojí za to bojovat. Překvapením je lídr Roman Maleček, zatímco bývalý poslanec Rudolf Chlad je až na druhém místě. TOP09 a STAN posiluje ze čtvrtého místa i primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA), který do voleb jde s tím, že levicový nástup je třeba utlumit. Jedinou ženou, která povede stranu v Karlovarském kraji do voleb, je Oľga Haláková za KDU-ČSL, starostka Bečova nad Teplou.

1 - ČSSD

1. PaedDr. Josef Novotný (60) Sokolov, hejtman Karlovarského kraje; 2. Markéta Wernerová (30) Karlovy Vary, jednatelka Karlovarských bahenních lázní; 3. Mgr. Vladimír Hartmann (63) Cheb, místostarosta města Cheb; 4. Ing. Tomáš Svoboda (49) Kynšperk nad Ohří, starosta města Kynšperk nad Ohří; 5. Ing. Zdeněk Míkovec (63) Karlovy Vary, ekonom; 6. Hana Hozmanová (47) Cheb, účetní; 
7. Bc. Vlasta Kaiserová (50) Sokolov, ředitelka mateřské školy; 
8. Mgr. Marek Šír (39) Karlovy Vary, učitel; 9. Václav Mleziva (46) Plesná, místostarosta města Plesná; 10. Bc. Josef Pojar (44) Chodov, technik; 11. Štěpán Cingroš (36) Nejdek, konzultant telekomunikační společnosti; 12. RNDr. Petr Horký (55) Mariánské Lázně, místostarosta města Mariánské Lázně; 13. Jiří Dietz (47) Karlovy Vary, učitel; 14. Ing. Jaroslav Fiala, CSc. (57) Karlovy Vary, ekonom

2 - Strana svobodných občanů

1. Ing. Jiří Pánek (50) Sokolov, geodet, zastupitel Sokolova; 
2. Ing. Václav Jakl (58) Cheb, finanční konzultant, zastupitel Chebu; 3. Ing. Luboš Orálek (48) Oloví, OSVČ, péče o osobu blízkou, zastupitel Oloví; 4. Ladislav Tkaczyszyn (45) Cheb, správce IT; 5. Ing. Igor Hrazdil (55) Ostrov, OSVČ; 6. Ing. Jiří Lacina (39) Cheb, ekonom, IT; 7. Pavel Pagáč (38) Cheb, stavební technik; 8. Adam Ábelovský (24) Kraslice, manažer zákaznického servisu; 9. Karel Ouborný (32) Habartov, instruktor autoškoly; 10. Ing. Roman Šebl (26) Karlovy Vary, specialista pronájmů a obchodu; 11. Roman Holík (33) Nejdek, mistr skladu; 12. Václav Bauer (28) Sokolov, administrativní pracovník; 13. Dominik Moštěk (23) Velká Hleďsebe, programátor; 14. Ing. Petr Šuchman (29) Karlovy Vary, manažer

3 - Česká pirátská strana

1. Ing. Petr Třešňák (30) Mariánské Lázně, specialista v oboru energetiky a ekologie; 2. Roman Glaser, DiS. (37) Aš, sociální pracovník; 3. Ing. Ondřej Knotek (29) Mariánské Lázně, vedoucí oddělení kvality; 4. Barbora Hradečná (28) Aš, sociální pracovnice; 5. MUDr. Zdeněk Hess, Ph.D. (40) Drmoul, lékař; 6. Mgr. Michaela Klepáčková (27) Mariánské Lázně, učitelka, marketingová specialistka; 7. Jakub Kotal, Dis. (22) Aš, kameraman; 8. Lukáš Jadlovský (28) Mariánské Lázně, technik; 9. Ing. Zdeněk Třešňák (57) Mariánské Lázně, geodet; 10. Ing. Martin Ptáček (27) Cheb, IT specialista; 11. Čeněk Berka (29) Ostrov, truhlář; 12. Ing. Jiří Hlaváček (41) Kynšperk nad Ohří, soudní úředník; 13. Rudolf Gareis (47) Chodov, státní úředník; 14. Stanislav Rezek (28) Mariánské Lázně, elektromontér

4 - TOP 09

1. Roman Maleček (47) Karlovy Vary, radní města Karlovy Vary, jednatel KV arény; 2. Ing. Jiří Nešpor (57) Zádub-Závišín, starosta, sportovní funkcionář; 3. Rudolf Chlad (65) Boží Dar, čestný člen horské služby ČR; 4. Ing. Petr. Kulhánek (42) Karlovy Vary, primátor Karlových Varů; 5. Petr Schaller (40) Plesná, starosta, sportovní funkcionář; 6. Jitka Pokorná (50) Nová Role, starostka, diplomovaná zdravotní sestra; 7. Mgr. Petr Zahradníček (49) Loket, krajský zastupitel, hudebník; 8. Mgr. Vladislava Chalupková (53) Drmoul, starostka, pedagožka; 9. Radek Pich (48) Mariánské Lázně, krizový manažer; 10. Miroslav Stropek (52) Bukovany, starosta, dobrovolný hasič; 11. Jakub Tichý (40) Loket, jednatel makléřské společnosti; 12. Mgr. Jiří Klsák (59) Karlovy Vary, náměstek primátora, archeolog a historik; 13. Ing. Michal Toufar (41) Karlovy Vary, finanční ředitel lázeňského zařízení; 14. Erich Kříž (25) Krásno, proj. manažer, místopředseda Mladých demokratů

5 - HLAVU VZHŮRU - volební blok

1. Ing. Miloš Patera (51) Karlovy Vary, živnostník; 2. Jiří Jirgl (44) Habartov, zastupitel obce; 3. Jan Kuchař (39) Františkovy Lázně, podnikatel-jednatel společnosti; 4. Ing. Martin Vinš (35) Karlovy Vary, projektant v oblasti životního prostředí; 5. Jaroslava Ambrozková (66) Kynšperk nad Ohří, zastupitelka; 6. Daniel Herold (32) Karlovy Vary, podnikatel; 7. Jaroslav Černík (39) Cheb, podnikatel; 8. Mgr. Pavla Černá (38) Cheb, učitelka ZŠ; 9. Josef Palát (55) Karlovy Vary, vodní záchranář; 10. Mgr. Ing. Pavel Klíma (41) Františkovy Lázně, advokátní koncipient; 11. Richard Rovenský (39) Karlovy Vary, podnikatel; 12. Zbyněk Korelus (37) Františkovy Lázně, obchodní ředitel; 13. Lenka Fleischmannová (37) Cheb, živnostnice; 14. Jiří Krejčí (38) Františkovy Lázně, jednatel společnosti

6 - ODS

1. Ing. Jan Bureš (39) Ostrov, bývalý starosta města Ostrov; 2. Mgr. Jana Vildumetzová (40) Horní Slavkov, starostka města Horní Slavkov; 3. MUDr. Jan Svoboda (56) Cheb, ředitel Západočeského divadla v Chebu; 4. Ing. Petr Bursík (37) Karlovy Vary, náměstek primátora města Karlovy Vary; 5. Zdeněk Král (53) Mariánské Lázně, starosta města Mariánské Lázně; 6. Ing. Karel Jakobec (49) Sokolov, místostarosta města Sokolov; 7. Dana Schwarzová (54) Nejdek, místostarostka města Nejdek; 8. Mgr. Tomáš Provazník (33) Sokolov, ředitel FK Baník Sokolov; 9. Ingeborg Štiková (57) Jáchymov, místostarostka města Jáchymov; 10. Michal Kandráč (50) Mariánské Lázně, radní města Mariánské Lázně; 11. MUDr. Jiří Brdlík (56) Karlovy Vary, lékař; 12. Mgr. Ladislav Sedláček (42) Sokolov, místostarosta města Sokolov; 13. Mgr. Petr Šindelář, LL.M. (40) Ostrov, advokát; 14. Tomáš Linda (33) Cheb, místostarosta města Chebu

9 - Politické hnutí Změna

1. Lada Macečková (43) Karlovy Vary, soukromá porodní asistentka; 2. Jana Kounková (24) Bernartice, projektant, dobrovolník v hospici, spolupracovník Klíčového hnutí; 3. Ing. Bc. Štěpánka Klímková (35) Liberec, inženýrka chemie, technoložka.

10 - Strana soukromníků ČR

1. Petr Jurča (48) Chodov, jednatel společnosti; 2. MUDr. Ivan Pázral (53) Sokolov, lékař; 3. Václav Bouše (50) Karlovy Vary, obchodní ředitel; 4. Miroslav Jirkovský (62) Chodov, jednatel společnosti; 
5. František Hejl (55) Kraslice, jednatel společnosti; 6. Lenka Kuglerová (48) Karlovy Vary, živnostnice, průvodkyně; 7. Ing. Luděk Barvínek (54) Sokolov, jednatel společnosti; 8. Luboš Orlich (48) Chodov, jednatel společnosti; 9. Petr Šigut (30) Cheb, kuchař; 10. František Hejpetr (48) Sokolov, jednatel společnosti; 11. Ladislav Vasilečko (50) Chodov, živnostník, projektant; 12. Vlastimil Salajka (45) Dalovice, jednatel společnosti; 13. Petr Novák (49) Dalovice, živnostník; 14. David Drška (22) Chodov, živnostník

11 - KDU-ČSL

1. Oľga Haláková (65) Bečov nad Teplou, starostka Bečova n. T., výtvarnice, býv. kraj. zastupitelka; 2. Ing. Marek Poledníček (47) Ostrov, zastupitel města Ostrova, manažer programového centra SPA Info Jáchymov, býv. dlouholetý ředitel Domu kultury v Ostrově; 3. Marie Šašková (39) Otročín, starostka Otročína; 4. Mgr. Bc. Václav Slavík (40) Žlutice, starosta Žlutic, spec. pedagog, místostarosta Sboru dobrovolných hasičů Žlutice; 5. Ing. Jiří Kotek (56) K. Vary, aktivista, manažer, prakt. politolog, reklama a marketing, zastupitel kraje a ex-náměstek města K. Vary; 6. Ing. Otmar Homolka (56) K. Vary, stav. inženýr; 7. doc. Dr. Ing. Miroslav Plevný (48) Cheb, vysokošk. učitel, děkan ekon. fakulty, krajský zastupitel ALTERNATIVA a radní města Cheb; 8. Ing. Zdeněk Brantl (63) Kraslice, starosta Kraslic; 9. Bc. Petr Binder (42) Praha, spisovatel, poutník Hroch, scénárista a dramatik; 10. Tomáš Kábrt, DiS (48) Libavské Údolí, publicista, web editor; 11. Jiří Černý (43) Cheb, záchranář, sport. instruktor; 12. Jana Křížová (55) Cheb, jednatelka LDN Amica; 13. Ing. Vlastimil Šindelář (52) Teplá, podnikatel, majitel zahr.; 14. MUDr. Karolína Tekelíková (42) Ostrov, lékařka

13 - Suverenita - Strana zdravého rozumu

1. Marcela Lindová (46) Abertamy, živnostnice; 2. Jitka Horová (46) Hájek, pedagožka ekologie; 3. Bc. Aleš Bruna (39) Nová Role, transport manažer; 4. Iveta Šikutová (32) Karlovy Vary, bankovní úřednice; 5. Miloslava Petráňová (25) Ostrov, živnostnice; 6. Jiří Macháček (37) Dalovice, OSVČ – hostinský, hudebník; 7. Andrea Konečná (22) Loket, asistentka ředitele; 8. Jan Kotík (58) Cheb, strojař; 9. Ilona Hradecká (55) Aš, živnostnice; 10. Miroslav Štrasser (41) Horní Slavkov, mechanik; 11. Iveta Hynková (43) Sokolov, prodavačka; 12. Petra Mertová (38) Chodov, cukrářka; 13. Ivan Vavřich (66) Mariánské Lázně, živnostník; 14. Petr Dolanský (43) Lázně Kynžvart, elektromechanik

15 - SPO - Zemanovci

1. JUDr. Josef Kvasnička (63) Plesná, právník, člen městského zastupitelstva; 2. Ing. Jaroslav Bradáč (58) Skalná, podnikatel-OSVČ, člen rady a městského zastupitelstva; 3. Miroslav Drobný (41) Nejdek, pracovník v gastronomii, člen rady a městského zastupitelstva; 4. Tatiana Kocábová (45) Ostrov, účetní-ekonomka, členka městského zastupitelstva; 5. Ilja Mlátilík (54) Aš, podnikatel ve stavebnictví; 6. Miroslav Procházka (68) Praha, pracující důchodce v pojišťovnictví; 7. Miroslav Kamenický (42) Cheb, podnikatel-OSVČ; 8. Mgr. Jitka Rudolfová (50) Bečov nad Teplou, ředitelka ZŠ a MŠ; 9. JUDr. Milan Zeman (49) Karlovy Vary, právník-advokát; 10. Ing. Jaroslav Havlíček (50) Dolní Žandov, správce toků-Lesy ČR; 11. Mgr. Roman Kouba (45) Tři Sekery, podnikatel; 12. Michal Ševčík (39) Ostrov, podnikatel-OSVČ; 13. Ing. Jan Homolka (41) Cheb, zástupce ředitele školy; 14. Gabriela Kertészová (37) Kraslice, pedagogická pracovnice

17 - Úsvit přímé demokracie

1. Pavel Přemysl Ries (61) Březina, režisér, dokumentarista-OSVČ; 2. Jan Prudík (66) Karlovy Vary, učitel tance v důchodu; 3. Eduard Frisch (50) Sadov, uvolněný starosta obce Sadov; 4. Soňa Riedlová Puškašová (40) Stanovice, účetní, zastupitelka obce Stanovice; 5. Michal Sadílek (41) Karlovy Vary, grafik; 6. Tomáš Stránský (44) Mariánské Lázně, manažer; 7. Dagmar Juríková (50) Holubice, manažerka; 8. Bc. Pavel Cekota (37) Cheb, lesník; 9. Bc. Jan Foltýn (46) Valy, producent; 10. Renáta Lengöová (38) Chodov, realitní makléřka; 11. Tomáš Paprštein (21) Sokolov, student; 12. Ladislav Ludvík (45) Sadov, místostarosta obce Sadov; 13. Pavel Švejda (35) Sokolov, řidič; 14. Marian Velas (32) Aš, živnostník

18 - Dělnická strana sociální spravedlnosti

1. Jiří Froněk (29) Karlovy Vary, předseda krajské organizace DSSS; 2. Tomáš Vejvoda (37) Nejdek, řidič MKD; 3. Josef Kozák (36) Nejdek, dělník; 4. Vlastimil Kříž (43) Dolní Nivy, soukromý zemědělec; 5. Daniel Mandous (27) Nejdek, systémový pracovník; 6. Marie Lubasová (34) Nová Role, servírka; 7. Jan Blaško (56) Cheb, masér; 8. Milan Takáč (41) Dolní Nivy, letištní technik; 9. Tomáš Kozák (33) Nové Hamry, živnostník; 10. Martin Holub (43) Nejdek, řidič velkostroje; 11. Martin Bečvář (37) Nové Hamry, státní zaměstnanec; 12. Jiří Hůlka (24) Hory, autoelektrikář; 13. Milan Vejvoda (69) Nejdek, důchodce; 14. Jakub Vlach (21) Nejdek, brusič kovů

20 - ANO 2011

1. Ing. Roman Procházka (44) Lázně Kynžvart, ředitel muzea; 
2. Ing. Jan Ulrych (64) Karlovy Vary, manažer; 3. PhDr. Zdeněk Soukup (60) Cheb, novinář; 4. Ing. Taťjana Krýslová (58) Cheb, ekonomka; 5. Renata Oulehlová (45) Březová, ředitelka občanského sdružení; 6. Karel Vít (40) Nejdek, kuchař; 7. Mgr. Ing. Tomáš Prekop, MBA (33) Sokolov, vedoucí pobočky vysoké školy; 8. Mgr. Daniela Seifertová (54) Cheb, podnikatelka; 9. Martin Hurajčík (35) Mariánské Lázně, vedoucí prodeje pekárny; 10. Iveta Hejnová (50) Karlovy Vary, podnikatelka; 11. Čestmír Bruštík (47) Karlovy Vary, podnikatel; 12. Oto Teuber (40) Nový Kostel, starosta; 13. Lenka Dvořáková (46) Hazlov, starostka; 14. Bc. Jan Bárta (31) Nová Role, projektový manažer

21 - KSČM

1. Ing. Pavel Hojda (60) Cheb, technik; 2. Mgr. Jaroslav Borka (61) Karlovy Vary, pedagog, náměstek hejtmana Karlovarského kraje; 3. Vladimír Zima (50) Sokolov, strojní mistr; 4. Ing. Eliška Stránská (55) Dolní Žandov, starostka obce Dolní Žandov; 5. RSDr. Jan Votruba (59) Cheb, manažer servisu; 6. František Jurčák (65) Hranice, zástupce starosty města Hranice; 7. Bc. Petr Šikýř (51) Jáchymov, učitel; 8. Ing. Václav Jakubík (64) Cheb, člen Rady Karlovarského kraje; 9. Jan Tancibudek (61) Hroznětín, zámečník; 10. Radomír Honců (47) Cheb, obráběč kovů; 11. Jana Čepičková (60) Horní Slavkov, poradce; 12. Dana Janurová (59) Březová, ředitelka nevládní neziskové organizace Agentura osobní asistence a sociálního poradenství; 13. Petr Hanzalius (31) Merklín, dělník; 14. Jana Kumberová, DiS (31) Sokolov, sociální pracovnice

22 - LEV 21 - národní socialisté

1. Mgr. Tomáš Hybner (41) Karlovy Vary, podnikatel; 2. Stanislav Demčák (46) Ostrov, personální ředitel; 3. Jan Karafiát (35) Cheb, jednatel společnosti; 4. Miroslav Brožovský (37) Sokolov, podnikatel; 5. Jiří Pivoňka (58) Františkovy Lázně, majitel sklenářství; 6. Mgr. Jana Petříková (55) Karlovy Vary, učitelka; 7. PhDr. Milan Molec (52) Sadov, školní inspektor České školní inspekce Karlovarského kraje; 8. Arnošt Němec (48) Františkovy Lázně, ředitel divadla Františkovy Lázně; 9. Ing. David Cervan, Ph.D. (44) Nové Sedlo, středoškolský učitel; 10. Petr Kuliš (61) Božičany, ředitel umělecké agentury; 11. MUDr. Vladimír Fomenko (62) Karlovy Vary, praktický lékař; 12. Roman Straka (45) Toužim, místostarosta města Toužim; 13. Blanka Zouharová (49) Bochov, administrativní pracovnice; 14. MVDr. Aleš Walter (63) Karlovy Vary, ředitel Městského zařízení sociálních služeb Karlovy Vary

23 - Strana zelených

1. Ing. Petr Němec (58) Cheb, projektant; 2. Mgr. Marie Mudrová (63) Cheb, knihovnice; 3. RNDr. Milan Gebouský (56) Loket, ředitel; 4. Tomáš Kubát (48) Cheb, ekonom; 5. Ing. Lubomír Vítek (58) Nejdek, projektant; 6. MUDr. Helena Němcová (60) Sokolov, lékařka; 7. MUDr. Pavel Hranička (41) Karlovy Vary, lékař; 8. Mgr. Martin Flaška (32) Aš, pedagog; 9. Mgr. Zdenka Kopecká (33) Citice, úřednice; 10. Lumír Pála (65) Ostrov, projektant; 11. Radek Hejna (50) Loket, energetik; 12. MVDr. Václava Molcarová (43) Kaceřov, veterinářka; 13. Josef Kronus (49) Staré Sedlo, živnostník; 14. Mgr. Jaroslav Staněk (45) Aš, pedagog

24 - Koruna Česká

1. RNDr. Marek Stanzel (54) Chlum u Třeboně, geolog; 2. Mgr. Martin Váňa (25) Chyše, archeolog; 3. Mgr. Pavel Vaculík (41) Chodov, etnolog; 4. Ing. Alena Čechová (66) Plzeň, projektant; 5. Ota Dort (40) Svatava, obchodník.