Další studentské sochařské sympozium hostil hotel Krakonoš v Mariánských Lázních. Do Sochařského pohádkového ráje v blízkém parku přibyl král elfů Oberon, dva Elfové a víla. Tu totiž v minulosti rozbila nepozorná německá turistka.

V plánu je deset ročníků

„Jedná se o šestý ročník akce z plánovaných deseti,“ řekl ředitel hotelu Krakonoš Jiří Richter. „Sochy zde vždy tvoří studenti Střední průmyslové školy kamenické a sochařské Hořice pod vedením akademického sochaře Michala Moravce,“ vysvětlil ředitel.

Důležitá je zodpovědnost

Podle Michala Moravce je takový zážitek pro studenty velice důležitý. „To, co mohou zažít zde, škola nenahradí,“ uvedl. „Nejdůležitější je zodpovědnost, protože musejí něco vytvořit. Není to jako ve škole. Když sem studenti přijedou, mnohdy si ani nedovedou představit, jak rychle se dá socha udělat.“

Také poznají lázně

Přínos potvrzují i samotní studenti. „Je to pro nás velká zkušenost,“ řekl Radim Studeník ze sochařské školy. „Skvělé je i to, že můžeme navštívit Mariánské Lázně.“

Sochařský pohádkový ráj se rozrůstá

Král Elfů a dva Elfové oživí už velkou sbírku soch. V parku u Krakonoše jsou už postavy z Plaváčka, Krkonošských pohádek, Vodních pohádek, biblické postavy. „Na příští rok plánujeme Ledovou královnu,“ podotkl Richter.

Hlavní tvůrce, Michal Moravec, má největší radost z Josefa. „Celý Betlém podle mě působí dobře,“ zhodnotil akademický sochař.

Nejde o levnou záležitost

Studentské sochařské sympozium je ale finančně náročnou záležitostí – hotel musí zajistit materiál nebo třeba ubytování účastníků. „Jedna socha přijde asi na padesát, šedesát tisíc korun,“ řekl ředitel. Kraj letos akci podpořil třiceti tisíci korunami. Město Mariánské Lázně na ni v pokladně prostředky nenašlo.

Míst na výlet ubývá

Okolí hotelu, kde se nachází také oblíbený Park Boheminium s dokonalými maketami památek, je jedním z mála míst, kam mohou místní obyvatelé i turisté vyrazit na výlet. „Je pravdou, že mnoho výletních míst zmizelo,“ připustil ředitel Richter. „Karkulka, Kamzík a podobná místa už nefungují.“
To potvrzují také místní. „Město je převážně pro lázeňské hosty, klidné místo zde ale chybí,“ řekl Jan Marek z Mariánských Lázní.