Jejím podáním ale přípravy ke vstupu do UNESCO neskončily. Pro pracovní týmy začala jejich druhá etapa, v jejímž rámci museli jednotliví žadatelé o řetězový vstup na seznam UNESCO vypracovat tak zvané velké přístupové dokumentace.

Náročná vyjednávání ale podle dobře informovaného zdroje dostala trhliny a srovnávací analýza, kterou vypracovala pracovní skupina pro přípravu komparativní analýzy, téměř vyrazila dech všem zástupcům jednotlivých lázeňských měst.

Ze seznamu šestnácti lázní, které společně o zapsání na seznam UNESCO usilovaly, jich pracovní skupina vyškrtla devět. Pět z Německa a po dvou z České republiky a Rakouska. Na české straně jsou to Luhačovice a Františkovy Lázně.

Srovnávací analýza porovnávala kvality všech šestnácti nominovaných lázeňských měst s dalšími světovými lázněmi a vyhodnotila jejich klady i zápory.

„V týmu převládly kritické, až lobbistické názory pro omezení počtu nominovaných. A tři ze čtyř lidí doporučili k nominaci pouze sedm lázeňských měst ze šestnácti a Mezinárodní pracovní skupina ho vzala na vědomí i bez potřebného konsensu," vysvětlil zdroj.

Zatím jde ale stále pouze o návrh. „Zda tato srovnávací analýza bude přijata a počet nominovaných členů se sníží, o tom rozhodne Mezinárodní řídící skupina, která je té pracovní nadřazena. Sejde se na Ministerstvu kultury v Praze příští čtvrtek a pátek, tedy 14. a 15. ledna, a srovnávací analýzu teprve projedná. Takže zatím vůbec není důvod k žádné panice," vysvětlil zdroj obeznámený s celou problematikou. Nyní jsou ve hře tři varianty, které řídící skupina rozhodne.

Ta může skutečně potvrdit, že do nominace do UNESCO vyšle pouze sedm lázeňských měst, nebo nechá vypracovat novou srovnávací analýzu. Poslední možností je, že počet nominovaných měst zůstane stejný a měnit se nebude. Ve skupině jich tak zůstane šestnáct. Přesto fakt, že tato informace pronikla do médií, zástupce lázeňských měst usilujících o zápis do UNESCO rozladil. Podle našich informací mělo vše zatím zůstat v rovině nezveřejněných zpráv.

„Právě proto, že ještě není vůbec nic rozhodnuto a o všem se jedná. A to na mezinárodní úrovni. Pracujeme na tom pět let a předčasně zveřejněné závěry, které navíc nekorespondují s realitou, si nemůžeme dovolit. Je to velmi nemilé," dodal zdroj.

Velké přístupové dokumentace bude třeba podle harmonogramu připravit a odevzdat do Paříže do září letošního roku. Orgány UNESCO pak následně přístupové dokumentace jednotlivých lázeňských měst budou připomínkovat a na začátku ledna 2017 by mohly vzniknout první konečné verze přístupových dokumentací. Teprve pak, tedy v průběhu následujícího roku, by se mělo rozhodovat o samotném zapsání na seznam UNESCO. Celý proces ale může trvat i déle.

O zápis na seznam UNESCO usilují tato města

ČR: 4 města: Karlovy Vary, Františkovy Lázně, Mariánské Lázně a Luhačovice.

Německo: 6 měst (Baden Baden, Wiesbaden, Bad Kissingen, Bad Homburg vor der Höhe, Bad Ems, Bad Pyrmont)

Rakousko: 2 města (Baden bei Wien, Bad Ischl).

Po jednom městě Belgie (Spa), Velká Británie (Bath), Itálie (Montecatini Terme) a Francie (Vichy).