Hrad Vildštejn ve Skalné nyní láká svou krásou. Nechybělo ale mnoho a nemuselo tomu tak být.

Ještě předtím, než v roce 1999 koupil hrad Miroslav Pumr a pustil se do rozsáhlé rekonstrukce, se o záchranu chátrající památky pokoušel historik Zdeněk Buchtele a další dobrovolníci. Parta brigádníků usilovala o záchranu památky v letech 1985 až 1989. Jejich práce byly rozhodující pro budoucí existenci hradu a chátrání se jim podařilo zastavit.

Rodačka z Chebu Marie Copps: pošlete váš film o módě do kanadské soutěže.
Rodačka z Chebu Marie Copps: pošlete váš film o módě do kanadské soutěže

"Začalo to o dovolené v roce 1984, kdy jsme s manželkou a čtyřletou dcerou projížděli okolí Chebu," zavzpomínal před lety Zdeněk Buchtele. "Trvalo asi dva měsíce, než jsem se definitivně rozhodl pro záchranu Vildštejna. Zavolal jsem na MěNV ve Skalné a následovala schůzka s tajemníkem MěNV panem Jiřím Benešem, se kterým tehdy došlo i k dohodě. Nabídl nám víkendové ubytování v domečku na nádvoří hradu. Začal jsem sám, bez pomocníků, s vyklízením suti z hradu a zámku, zajišťovala se nebezpečná místa. Nechal jsem vyrobit několik mříží a osadil je do nejnižších oken a otvorů, v průčelí hradu jsem zazdil úzký prostup a vzniklé okénko ve vrchní části osadil pěknou kovanou mříží ze zámku. Byla provizorně zprovozněna vstupní mříž a opět upravena k zamykání," popsal začátky.

Za dlouhá léta brigádníci odpracovali na Vildštejně spoustu hodin. Podívejte se na historické fotky Zdeňka Buchteleho z doby těchto záchranných prací.

Zdroj: Jana Bežáková