Nejúspěšnějším sborem projektu Recyklujte s hasiči jsou „dobráci“ ze Skalné. „Když jsme se dozvěděli o programu, rozhodli jsme se připojit také,“ uvedla Kateřina Došková, vedoucí mladých hasičů Skalná. „Výnosy jsou použity na činnost mládeže, protože výjezdovou jednotku sboru u nás dostatečně podporuje město.“

SBĚR DVAKRÁT ROČNĚ

Sběr elektroodpadu hasiči ze Skalné pravidelně vyhlašují. „Dny sběru vysloužilých elektrozařízení pořádáme při sběrech objemného komunálního odpadu, který je u nás pravidelně dvakrát do roka, a to na jaře a na podzim. Spoluobčané jsou rádi za pomoc, a to především starší lidé, kterým pomáháme s vystěhováním velkých spotřebičů. Zastupitelstvo nás také podporuje. Mladí dorostenci a noví členové jednotky samozřejmě pomáhají,“ řekla vedoucí.

POKLADY DO MUZEA

Dobráci z celého Karlovarského kraje předali více než devět tisíc vysloužilých spotřebičů. Při sběrech se ve Skalné nalezlo několik kusů starých spotřebičů, například lednice, pračky, rádia. Byly věnovány do muzea Traktor klubu ve Skalné, kde vystavují kromě zemědělské techniky také historické předměty používané na venkově i v domácnostech.

PRVNÍCH DESET

Na první desítku dosáhli hasiči z Chodova, Drmoulu, Dolního Žandova, Vojkovic, Vintířova, Horní Blatné, Kraslic, Oloví a Otročína. Zapojit se mohou i sbory, které dosud do projektu zapsané nejsou. „Hasiči tvoří významný článek v systému zpětného odběru starého elektra, a to především v obcích do pěti set obyvatel, kde není k dispozici sběrný dvůr ani jiné místo pro odevzdání vysloužilých spotřebičů,“ potvrzuje Roman Tvrzník, předseda představenstva společnosti, která projekt realizuje.

PODPORA I NADÁLE

Snahu vítá i Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. „Sbory dobrovolných hasičů působí skoro ve všech obcích a jsou občany vnímány jako spolek, který se stará o bezpečnost, kulturu a sportovní vyžití v obci, na svou činnost si ale vždy musely finanční prostředky obstarat, jednou možností byl přitom i sběr šrotu,“ sdělil Jan Aulický, ředitel kanceláře Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. „Chráníme nejen občany, ale i životní prostředí. Proto chceme projekt i nadále podporovat,“ dodal.