Stovky cizinců v Karlovarském a Plzeňském kraji využily v uplynulém roce projekt dobrovolných návratů. Využít ho mohli i ti, již na území západních Čech pobývali nelegálně.

První fáze projektu cizinecké policie začala zhruba v polovině února a trvala až do konce července. Během této doby se v rámci celého Oblastního ředitelství služby cizinecké policie Plzeň přihlásilo 379 cizinců. „V druhé fázi, kterou jsme zahájili následně až do poloviny září, se přihlásilo už jen devětatřicet cizinců, kteří na našem území žili neoprávněně,“ uvedla mluvčí cizinecké policie Pavla Lohrová.

Policisté se činili i v terénu. Za zmínku podle Lohrové stojí případ dvaačtyřicetiletého Ukrajince, kterého cizinecká policie zadržela během jedné z kontrolních akcí. Ukázalo se, že na západě Čech žije nelegálně již od roku 1998. „V uplynulých jedenácti letech byl přitom třikrát vyhoštěn cizineckou policií a jednou soudně. Z naší vlasti se muži však nechtělo a svoji situaci řešil nelegálním překročením státní hranice do Německa. Tam ho ale němečtí policisté opět zadrželi a vrátili zpět do Česka,“ sdělila mluvčí s tím, že cizinecká policie muži vydala rozhodnutí o správním vyhoštění na deset let a poté jej eskortovala do zařízení pro zajištění cizinců.

To ale nebylo vše. Při kontrole cizincovy manželky totiž policisté zjistili, že žena na našem území pobývá také nelegálně a jako manželé spolu mají dvě malé děti ve věku dva a čtyři roky.

„Žena s dětmi se nacházela ve velice tíživé finanční a sociální situaci a projevila zájem vrátit se do své vlasti. V této bezvýchodné životní situaci začali cizinečtí policisté hledat spolu s dalšími orgány pro matku s oběma dětmi řešení, které by pomohlo, aby žena neskončila také v zařízení pro zajištění cizinců a děti v dětském domově. Podařilo se nakonec zajistit letenky na Ukrajinu. Stejným letadlem se navíc vracel zpět i její manžel,“ dodala.