Mimořádně velké množství cizích lidí se pohybovalo v sobotu Dolním Žandovem. Nešlo ale o nic špatného. Konal se zde už jedenáctý ročník Jarního setkání turistů v Karlovarské oblasti.

„Sešlo se nás tady zhruba 170,“ uvedl Václav Černý z Klubu českých turistů Slovan Mariánské Lázně, který patřil k organizátorům akce. Ta se konala za podpory obecního úřadu v Dolním Žandově.

Ti si pro turisty z Chebska, Sokolovska, Karlovarska a Tachovska připravili hned několik různě dlouhých tras. Při nich mohli účastníci poznávat zajímavá místa v okolí Dolního Žandova. Spatřit tak mohli interiéry kostela sv. Michala v Dolním Žandově, bývalou plnírnu minerálních vod v Poustce, ochutnat pramen zvaný Radionka u Podlesí nebo navštívit židovský hřbitov v Úbočí.

„V kulturním sále v Žandově bylo zajištěné občerstvení, hudba, tanec a turistická tombola,“ dodal Černý. Všichni účastníci dostali od organizátorů také upomínkový lístek.

K těm, kteří se v sobotu vypravili do probouzející se jarní přírody, patřil i František Joza z Velké Hleďsebe.

„Z Mariánských Lázní jsem jel autobusem do Podlesí. Pak jsem vyrazil na Kňafák a sem do Žandova. Vyšlo nám nádherné počasí,“ uvedl spokojený Joza.
Většina turistů patřila ke starší generaci. „Jsou to hlavně starší lidé. To se nedá přehlédnout. Překvapilo mne ale, kolik se jich tu v Žandově vlastně sešlo,“ poznamenal Antonín Šrail ze Žandova, který návštěvníkům nabízel turistické hole a upomínky.