VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dolnožandovští žáci se učí od seniorů a naopak

Dolní Žandov - Babičky naučí děti různé techniky zpracování papíru i textilu. Zaměří se zejména na materiál, který je běžně určen k vyhození. Žáci z osmé třídy naopak seniorům předají základy počítačové gramotnosti. Veškeré snažení dětí i seniorů se zakončí v květnu letošního roku společným výletem.

17.1.2013
SDÍLEJ:

Senioři se ani v pokročilém věku nebrání učit se novým věcem, třeba i práci s výpočetní technikou. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Do programu Extra třída se svým projektem 'Babičko, nauč mě…' zapojila také dolnožandovská základní škola. Ve velké konkurenci z celé České republiky se dostala do zdárného konce a svůj projekt mohla uskutečnit.

Pod vedením učitele navrhly třídy projekt, jehož záměrem bylo zlepšit život v obci nebo čtvrti, kde se nachází jejich škola. Jedním z hlavních kritérií hodnocení bylo, aby projekt vycházel z potřeb místních lidí a měl pozitivní dopad na život komunity.

„Na naší škole se do projektu zapojili žáci 8. třídy," uvedla pedagožka Vlasta Hrbková z Dolního Žandova. „Zaměřili se na předání mezigeneračních zkušeností a projekt, který nazvali 'Babičko, nauč mě…', spojí děti ze základní školy se seniory z Klubu přátel Dolního Žandova (KPDŽ)," dodala s tím, že babičky z KPDŽ naučí děti různé techniky zpracování papíru i textilu.

Zaměří se zejména na materiál, který je běžně určen k vyhození. Žáci z osmé třídy naopak seniorům předají základy počítačové gramotnosti. Veškeré snažení dětí i seniorů se zakončí v květnu letošního roku společným výletem.

Co si o projektu myslí děti a co senioři?

„Chtěli jsme zkusit, jestli nám to vyjde, a udělat něco pro naši školu. Ta sice patří mezi ty menší, ale snažíme se," uvedla žákyně Lucie Rolníková.

„Přišlo nám to jako ohromná výzva. Zkusit si udělat projekt. S Klubem přátel Dolního Žandova jsme se rozhodli spolupracovat, jelikož nám to přišlo dobré, a tak jsme to dali dohromady," uvedla žákyně Sandra Himmelová.

Na co se nejvíc těší další z účastníků projektu Martin Kudláč? „Těším se na počítačové kurzy pro žandovské babičky a dědy, je to nejvhodnější směr, kam můžeme v Žandově jít. Naopak senioři mají čas a mohou nás také lecčemu naučit," dodal.

„Do programu Extra třída jsme se zapojili, abychom naučili děti některým jednoduchým technikám, které za našeho mládí byly přirozené," uvedla Miroslava Trepková ze Sdružení přátel Dolního Žandova. „Také bychom rádi, aby děti viděly, že i z věcí, které vyhazujeme do kontejneru, se dají ještě vyrobit užitečné, hezké a praktické věci. Nejvíc se těšíme na to, že nás děti seznámí s výpočetní technikou a naučí nás pracovat s internetem. Také se těšíme na společný výlet a v neposlední řadě, že i děti s námi vytvoří zajímavé výrobky a poznají, že i starší lidé jim mohou mnohé přinést," dodala.

Autor: Martin Rejsek

17.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční trhy v Chebu mají stále, co nabídnout.
6

Největší vánoční trhy v kraji stále mají co nabídnout, zajímavý program

JEDNÍM z česko- německých projektů je také obnovení tratě  z Aše do Selbu.

Týdny přátelství budou ve znamení festivalů

Podívejte se: zde všude dnes večer společně zazpíváme koledy

Západní Čechy – Tradice se díky Deníku rozšířila na 600 míst v celé republice.

Švagři ovládli českou slamovou scénu

Sokolov – V pražské MeetFactory se uskutečnilo finále Mistrovství ČR ve slam poetry (specifický styl básnického přednesu, jehož podoba není přesně ukotvena jasnými pravidly, v principu ale platí, že přednes musí být natolik sugestivní, jímavý či zábavný, aby dosáhl největšího ohlasu v publiku).

Varský sbor zpíval dárcům krve

Karlovy Vary - Dárci krve měli odběry veselejší. 

Napadli ho policisté. Mluvil s médii, tak nesmí do spisu

Karlovy Vary, Plzeň – Žádným trestem, ale stížností na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) v Plzni zatím pokračuje tříměsíční vyšetřování dvou policistů, kteří v Plzni koncem září brutálně napadli řidiče z Karlových Varů a bez toho, aniž by se legitimovali policejními odznaky jej častovali vulgárními nadávkami a mířili na něj pistolí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT