Do programu Extra třída se svým projektem 'Babičko, nauč mě…' zapojila také dolnožandovská základní škola. Ve velké konkurenci z celé České republiky se dostala do zdárného konce a svůj projekt mohla uskutečnit.

Pod vedením učitele navrhly třídy projekt, jehož záměrem bylo zlepšit život v obci nebo čtvrti, kde se nachází jejich škola. Jedním z hlavních kritérií hodnocení bylo, aby projekt vycházel z potřeb místních lidí a měl pozitivní dopad na život komunity.

„Na naší škole se do projektu zapojili žáci 8. třídy," uvedla pedagožka Vlasta Hrbková z Dolního Žandova. „Zaměřili se na předání mezigeneračních zkušeností a projekt, který nazvali 'Babičko, nauč mě…', spojí děti ze základní školy se seniory z Klubu přátel Dolního Žandova (KPDŽ)," dodala s tím, že babičky z KPDŽ naučí děti různé techniky zpracování papíru i textilu.

Zaměří se zejména na materiál, který je běžně určen k vyhození. Žáci z osmé třídy naopak seniorům předají základy počítačové gramotnosti. Veškeré snažení dětí i seniorů se zakončí v květnu letošního roku společným výletem.

Co si o projektu myslí děti a co senioři?

„Chtěli jsme zkusit, jestli nám to vyjde, a udělat něco pro naši školu. Ta sice patří mezi ty menší, ale snažíme se," uvedla žákyně Lucie Rolníková.

„Přišlo nám to jako ohromná výzva. Zkusit si udělat projekt. S Klubem přátel Dolního Žandova jsme se rozhodli spolupracovat, jelikož nám to přišlo dobré, a tak jsme to dali dohromady," uvedla žákyně Sandra Himmelová.

Na co se nejvíc těší další z účastníků projektu Martin Kudláč? „Těším se na počítačové kurzy pro žandovské babičky a dědy, je to nejvhodnější směr, kam můžeme v Žandově jít. Naopak senioři mají čas a mohou nás také lecčemu naučit," dodal.

„Do programu Extra třída jsme se zapojili, abychom naučili děti některým jednoduchým technikám, které za našeho mládí byly přirozené," uvedla Miroslava Trepková ze Sdružení přátel Dolního Žandova. „Také bychom rádi, aby děti viděly, že i z věcí, které vyhazujeme do kontejneru, se dají ještě vyrobit užitečné, hezké a praktické věci. Nejvíc se těšíme na to, že nás děti seznámí s výpočetní technikou a naučí nás pracovat s internetem. Také se těšíme na společný výlet a v neposlední řadě, že i děti s námi vytvoří zajímavé výrobky a poznají, že i starší lidé jim mohou mnohé přinést," dodala.