„Nyní byla schválena novela zákona, podle které může být přirážka navýšena až na 1500 Kč.

Samozřejmě pouze tehdy, pokud konkrétní dopravce navýší sankci ve svých smluvních přepravních podmínkách," upozornil Roman Janda z portálu revisor.cz, který se mimo jiné zabývá přepravní kontrolou.

Ředitel Dopravního podniku Karlovy Vary, a. s., Pavel Bohánek dlouho očekávanou novinku vítá, nicméně podle jeho slov černé pasažéry nijak zásadně nepostraší.

„Ti, co zneužívají systém městské hromadné dopravy, si to zřejmě ani neuvědomí," myslí si ředitel.

Revizoři v karlovarských autobusech podle jeho odhadu chytnou každý rok 2500 až 3000 cestujících, kteří jedou načerno. „Je to takové stabilní číslo. Měsíčně jsou různé výkyvy, ale počty se v zásadě nemění," doplnil Bohánek.

Pokuty, oficiálně přirážky k jízdnému, pro karlovarskou firmu vybírá najatá společnost.

„Jsme s ní spokojeni. Vypadá to, že v nějakém časovém horizontu s ní budeme o navýšení pokut jednat," poznamenal ředitel. Hříšníci v MHD v Karlových Varech musí dosud počítat s maximální povolenou sazbou tisíc korun. Pokud se ke svému prohřešku postaví čelem a zaplatí včas, sankce je mírnější.

„Když pokutu uhradí do týdne, je to 500 korun," upřesnil ředitel. „Podle dostupných informací na navýšení už netrpělivě čekaly dopravní podniky. Tisícikorunová přirážka byla v porovnání s jízdným natolik nízká, že se při této nedostatečné sankci vyplácely některým lidem jízdy načerno. Změna zákona však neznamená nutné zdražení přirážky," uvedl Janda.

Martin Polák