Nejenže tam mají lékaře v důchodu, kteří stále ordinují, ale navíc nedávno zemřel i zdejší gynekolog. Takže ženy před porodem musejí snášet několikakilometrové cesty za ženským lékařem do Mariánských Lázní. Proto ašská radnice začala jasně jednat s německou nemocnicí v Selbu. Tam by mohli na kontroly a ošetření dojíždět i lidé z Aše. Vše nyní bude záviset na českých pojišťovnách, zda budou schopné hradit rozdíl úhrad.

„Největším problémem je rozdíl úhrady plateb za zdravotnické služby, kdy úhrada německou pojišťovnou je podstatně vyšší než českou pojišťovnou," sdělil zásadní zádrhel v přeshraniční lékařské péči starosta Aše Dalibor Blažek.

Německé vedení nemocnice přitom jednoznačně navrhovanou péči podporuje a souhlasí s ní.

„Karl Döhler se jako zemský rada okresu Wunsiedel obrátí na německé pojišťovny s dotazem, jak zabezpečit tuto péči, já se obrátím na české pojišťovny a uvidíme, jestli dokážeme najít nějakou společnou cestu," popsal Blažek.

Pro nejzápadnější město České republiky je prioritou zajistit pro obyvatele péči diabetologa a gynekologa.

„Po úmrtí jednoho z místních gynekologů zůstal v Aši jediný ženský lékař, jehož kapacita je zcela obsazena a nové těhotné již nepřijímá. Pacientky z Aše už navíc nepřijímají ani gynekologové v Chebu, a ženy tak musejí lékaře hledat například až ve více než 50 kilometrů vzdálených Mariánských Lázních," vysvětlil alarmující situaci starosta.

Chybějící lékaři nejsou problémem jen pro těhotné ženy, ale také pro diabetiky, kteří kvůli receptu musí také urazit desítky kilometrů do Chebu, protože praktický lékař jim nemůže diabetologický lék předepsat.

Do německé nemocnice to přitom lidé z Aše mají necelých deset minut cesty.

Vedení Aše chce do budoucna s německými partnery diskutovat o přípravě společného projektu, který by mohl být financován z evropských peněz. Mohl by se týkat i dalších příhraničních měst v Karlovarském nebo i Plzeňském kraji, která mají s dostupností lékařské péče potíže. „Uvažujeme i o mikrobusu, který by seniory dovážel do Selbu na vyšetření, ale to je nyní ještě předčasné," dodal starosta.