Podzemní kontejnery se v Chebu osvědčily. Město proto chtělo vybudovat další, ale se žádostí o dotaci z Operačního programu Životního prostředí neuspělo. Teď se proto zvažuje, zda je město vybuduje bez dotace.

Podzemní kontejnery měly nahradit popelnice na dalších pěti místech, například u panelových domů za úřadem práce, v parčíku pod nádražím nebo v několika vnitroblocích.

„Rádi bychom zjistili, z jakého důvodu jsme na dotaci nedosáhli," řekl chebský starosta Petr Navrtátil s tím, že by se město mohlo do budoucna vyvarovat chyb v žádosti.

Vybudování pěti kontejnerů mělo přijít na necelých pět milionů korun, dotace měla činit asi polovinu. „Zvažujeme, zda vybudovat alespoň dvě stání s podzemními kontejnery," podotkl starosta. Jakých lokalit by se to týkalo, zatím ale není rozhodnuto.

Obyvatelům města jsou podzemní kontejnery k dispozici od roku 2013. Jde o velkoobjemové šachty například pod dlažbou ulice, jejichž existenci zvenku prozrazují jen vhazovací sloupky připomínající odpadkové koše. Ty jsou estetické, nenáročné na prostor, odolné proti požárům a především brání zpětnému vybírání odpadu. Podzemní kontejnery pojmou až čtyřikrát více odpadu než stávající plastové nádoby na odpad. V Chebu pomohly vyřešit i problém s přemnoženými potkany. Ti trápili obyvatele na rohu chebských ulic Dukelská a Evropská. V polovině loňského roku nechalo město i zde vyměnit klasické kontejnery za ty podzemní a situace se zklidnila.

„Do podzemního kontejneru se hlodavci na rozdíl od popelnic nedostanou, takže ztratí přístup k jednomu ze zdrojů potravy," vysvětlila místostarostka Chebu Daniela Seifertová.