Dotace na likvidaci Bolševníku velkolepého v částce 11 milionů korun získaly Mariánské Lázně z fondů Evropské unie. Město tak obdrželo další potřebné prostředky pro boj s touto invazivní a nebezpečnou rostlinou. Proti bolševníku se s určitými výsledky bojuje již desítky let.

Achillovou patou tohoto boje je často neochota majitelů dotčených pozemků spolupracovat. Proto také včera zasedala rada Karlovarského kraje k jednacímu stolu, aby ustanovila pracovní skupinu pro boj s bolševníkem.

Iniciátorem pracovního setkání byl hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný. Pozval na něj europoslance Pavla Poce, zástupce Ministerstva zemědělství, Lesů České republiky, státního podniku Povodí Ohře, Pozemkového fondu, obcí Karlovarského kraje a dalších subjektů.

„Navrhl jsem vytvořit pracovní skupinu, která se bude zabývat přípravou projektu likvidace bolševníku a dalších invazivních rostlin. Projekt pak předloží do Operačního programu životní prostředí, odkud je možné získat až 90procentní dotaci,“ uvedl hejtman Josef Novotný, který odhadl náklady na projekt ve výši 100 milionů korun.

Vzniku projektu bude předcházet přípravná fáze, v té by mělo v čele s vedoucí odboru životního prostředí mariánskolázeňského městského úřadu Lenkou Pocovou dojít ke zmapování zasažených území, zvolení metodiky, vytvoření seznamu vlastníků pozemků, kde se rostliny šíří, a sjednocení postupu, jak s nimi jednat.

„V našem kraji se to týká území o rozloze asi dva tisíce kilometrů, proto na začátku musíme shromáždit údaje, udělat si představu, do jaké míry jsou oblasti zasaženy,“ vysvětlila Pocová.
Příprava projektu by si měla vyžádat podle odhadu hejtmana zhruba 5 – 10 milionů korun. Celková částka za projekt se nejspíš vyšplhá ke sto milionům korun.