Podruhé v historii se mohou zájemci z řad široké veřejnosti svézt na muzejní úzkorozchodné dráze Kateřina v Novém Drahově.

Den otevřených dveří se na dráze, kterou vlastní a stále používá společnost LB Minerals, koná v sobotu 18. a v neděli 19. srpna.

„Poprvé budeme jezdit ve vlastních vagoncích," informoval Rudolf Tyller z Iron Monument Clubu Plzeň. „Vagony DM12 jsme koupili v dolech v Prievidzi na Slovensku. Dva zakoupil LB Minerals, jeden náš spolek a jeden pro rozšíření své expozice v Krásně Muzeum Sokolov. Všechny vagonky byly převezeny na opravu a renovaci do Vonšova. Bylo nutné je rozebrat na díly, očistit od starých nátěrů, opravit, natřít a zase složit," popisoval.

Vláček bude jezdit již ze stanice Soos, tedy od výstavy, kterou si zde zájemci mohou už rok prohlédnout. Právě zde se budou prodávat jízdenky. Dospělí se svezou za 40 korun, děti od 10 do 15 let pojedou za polovic. „Vstup na výstavu bude i nadále zdarma. Na Kateřině budou vystaveny lokomotivy a na výhybně Rampa bude pro zájemce o fotografování i prohlídku odstaven nákladní vlak i s lokomotivou," podotkl Rudolf Tyller.

První den otevřených dveří se na Kateřině konal v dubnu. Už v té době členové Iron Monument Clubu Plzeň slibovali, že se začnou po světě rozhlížet po vagonech, které by mohli odkoupit. Při dubnové akci jim je totiž půjčila společnost LB Minerals a sokolovské muzeum ze své hornické expozice v Krásně.

Podle příznivců úzkokolejky by zde v budoucnu mohlo dokonce vzniknout muzeum dráhy. Této myšlence je nakloněný i současný vlastník dráhy.

„U společnosti LB Minerals jsme našli úžasné pochopení. Jim samotným se už podařilo zachovat historickou lokomotivu Deutz OMZ 122 F a další exponáty. Tento typ je v naší republice jediný a v Evropě jsou v provozním stavu tak dva nebo tři kusy," dodal Rudolf Tyller.

Akce bude po oba dny probíhat od 10 do 17 hodin.