Historickými hornickými vozy se mohli naposledy v tomto roce svézt zájemci a návštěvníci Národní přírodní rezervace Soos u Nového Drahova. Stalo se tak v rámci Dne horníků. I proto sem za celý víkend dorazilo několik desítek cestujících. Úzkorozchodná dráha začala sloužit veřejnosti již letos na jaře.

„V dubnu letošního roku jsme si na zkoušku vypůjčili z muzea v Krásně důlní vagony pro dopravu osob. Jezdili jsme na trase Rampa Kateřina, dlouhé 1200 metrů. Zájem byl obrovský, všechny zájemce jsme nestačili odvézt, a tak jsme se rozhodli koupit vlastní vagony. Získali jsme je až na Slovensku," informoval Rudolf Tyller z Iron Monument Clubu, který má provoz dráhy společně s LB Minerals na starost. „Pro osobní dopravu jsme také upravili dalších 400 metrů tratě, a tak od srpna jezdíme od stanice Soos, kde je parkoviště. U stanice Soos je také v budově bývalé laboratoře výstava o historii dráhy," řekl Tyller.

Původně se cestující vláčky dostali od parkoviště až na začátek obce Kateřina, což je úsek dlouhý téměř půl kilometru. Nyní se však doba a cíl jízdy zvětšily. „Tento víkend jsme připravili unikátní jízdu vlaku pro fotografy. Jinak cesta vlaku tam a zpět trvá téměř čtyřicet minut a souprava dojíždí nyní až přímo do obce Kateřina," upřesnil informace Rudolf Tyller.

Volných dnů pro dopravu osob je na dráze, která stále přepravuje jíly, jen několik do roka. Proto musela být přeprava osob přerušena. Projížďka všechny nadchla. „Mně se tato akce také velmi líbí. Podobnou dráhu jsem měla možnost vidět v Českém Krumlově. Obdivuji ty lidi, kteří se o dráhu starají," uvedla Helena Klimentová z Kouta na Šumavě, která přijela do Františkových Lázní na léčebnou kúru. „Příští rok chceme v projížďkách pokračovat a jistě pravidelněji a častěji než letos," podotkl Tyller.