Totéž se týká i výběru rakví, ty nejlevnější stojí čtyři tisíce korun, klasické do deseti tisíc korun, ale movitější lidé si podle Ivana Oračka, majitele pohřební služby v Mariánských Lázních, někdy vyberou i rakve za pětatřicet tisíc korun. "Peníze i při pohřbech pochopitelně hrají velkou roli. Ale pozůstalí také chtějí pro zemřelého důstojné rozloučení. Velkou roli také kladou na úroveň služeb, citlivý přístup zaměstnanců a podobně. My nabízíme i slevy, a lidé je využívají. Konkurence i v pohřebnictví je velká, a my chceme nabízet ty nejlepší služby, i když na tom nějaké peníze tratíme," vysvětlil majitel mariánskolázeňské pohřební služby Ivan Oračko. A uvedl příklad: "Přišla za mnou uplakaná paní a ptala se mě, zda jí na pohřeb bude stačit sto tisíc korun. I takovou přepísklou cenu si někde řekli," konstatoval.

Pohřební služba Václavík v Ostrově si za pohřeb bez obřadu účtuje kolem patnácti tisíc. "To je základ, klasické pohřby stojí od 20 do 30 tisíc korun," uvedl majitel Václav Václavík.

Ostatní oslovené pohřební služby ale ceny za pohřby zveřejnit nechtěly. "Nezlobte se, ale tyto informace nesdělujeme," odmítly čtyři oslovené firmy, které tyto služby v Karlovarském kraji poskytují. A také ceníky na webových stránkách těchto pohřebních služeb většinou chybějí.

Úmrtí blízkého člověka je vždy tou nejsmutnější zprávou pro rodinu i přátele a s důstojným rozloučením pomáhají pozůstalým právě pohřební služby. Rodina se musí rozhodnout, zda zvolí pohřbení do země, kremaci či rozptyl. Pohřební služby pozůstalým pomohou i s převozy zesnulých z bytu či nemocnic, případně do zahraničí i ze zahraničí, zajistí civilního řečníka, faráře, pomáhají i se smutečním oznámení podle přání také s výběrem hudby nebo i se smuteční hostinou.

"Já jsem se s rodinou už domluvila a oni vědí, jaký pohřeb si přeji. A také jsem si dala stranou peníze, aby s pohřbem mé děti neměly takové výdaje. A dokonce vědí, v jakých šatech chci být do rakve uložena," uvedla bez sentimentu osmaosmdesátiletá paní Věra. "To je koloběh života. Nikdo tady není věčně," pousmála se.

Pohřby lidí, kteří zemřeli bez blízkých a nikoho nemají, zajišťují obce a města. Například karlovarský magistrát domluvil v roce 2020 devětadvacet sociálních pohřbů, za které zaplatil 264 tisíc korun. O rok později to bylo 22 pohřbů za 166 tisíc. "V loňském roce jsme zajišťovali 28 pohřbů, za něž jsme celkem zaplatili 369 tisíc korun. Letos to je zatím 18 pohřbů za 235 tisíc korun, ale tyto letošní údaje se mohou ještě zvýšit, protože do konce roku chybějí dva měsíce," uvedl Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu. Náklady na pohřby se podle mluvčího někdy podaří získat od dědiců, tedy pokud se k dědictví přihlásí.