Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dřímající supersopka? Vědci ji pod Chebskem vylučují

Chebsko - Geofyzikální ústav v Praze prováděl v regionu seismickou tomografii. Ta hrozbu erupce nepotvrdila.

11.8.2014
SDÍLEJ:

Čtvrtohorní sopka Železná hůrka u Chebu. Foto: Deník: Jan Buáriánek

V posledních dnech zasáhlo Chebsko další zemětřesení. Jeho největší síla dosáhla 3,5 magnituda. I v těchto dnech se země nepatrně otřásá. Ale jevy dosahují hodnot maximálně kolem 2 stupňů magnituda, které zachycují pouze přístroje. I když se jedná o slabé záchvěvy země, občany Chebska pokaždé otřesy značně vyděsí. Nejhorší je podle nich zvukový projev zemětřesení, který mnozí přirovnávají k bouřce anebo nákladnímu autu.

Čím dál častěji se tak v souvislosti s otřesy země objevují informace o tom, že pod Chebskem se nachází obrovská sopka, která má právě tato zemětřesení na svědomí. Podle geologů a vulkanologů je to však naprostý nesmysl a žádný aktivní magmatický krb nebyl nikdy pod Chebskou pánví prokázán.

Jeden z posledních článků o obrovské kaldeře pod Chebskem se objevil i v jedné inzertní brožuře, která chodí lidem do schránky. I když je v textu napsáno, že vulkán vybuchne až v roce 20014, některé tato zpráva vystrašila.

„Když jsem si ten článek přečetla, ihned jsem se lekla," uvedla Alice Zadinová z Chebu. „Zároveň jsem však měla také pochybnosti. Mnoho let už slýchám od různých lidí pověsti o tom, jak je pod chebským regionem vulkán, který se pomalu dere k povrchu, ale prý to vědci tají, aby nezpůsobili paniku," řekla čtenářka Zadinová.

Chebský deník výše uvedenou redakci inzertníku oslovil a podle jejího vyjádření je na každém, jestli bude zprávu považovat za vtip, či nikoliv.

„Žádná kaldera na Chebsku nikdy neexistovala není tu žádný supervulkán," vyvrátil mýtus vulkanolog Vladislav Rapprich z České geologické služby v Praze.

Sopečná aktivita Chebska, ke které dochází přibližně jednou za 100 tisíc let, je podle něho charakteristická malými erupcemi, které vytvářejí drobné kužele sopečné strusky. Ty mohou ohrozit maximálně území o rozloze 5 km2.

„Nic nenasvědčuje tomu, že by pod Chebem byl ukryt vulkán nebo magmatický krb," uklidnil vulkanolog Rapprich.

Zkoumání zemského nitra na Chebsku si vzali pod taktovku i seismologové z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. Ani ti žádnou podzemní sopku nenašli.

„Už jsme zde v minulosti provedli řadu měření a takzvanou seismickou tomografii," potvrdil seismolog Josef Horálek. „Žádný magmatický krb pod chebským regionem jsme však nezjistili," dodal Josef Horálek.

Podle odborníků zde dochází vzhledem k četným zlomům v zemské kůře k odplyňování zemského pláště. A jak se plyny (hélium, oxid uhličitý, pára) pod obrovským tlakem derou k povrchu skrz horniny, vyvolávají otřesy zemského povrchu.

Nejmladší sopky na českém území jsou maar Mýtina, Železná a Komorní hůrka. Všechny se nacházejí na Chebsku a vznikly před několika statisíci lety. Jedná se o monogenetické sopky, které vybuchnou jednou a aktivita se pak neopakuje.

Autor: Jan Buriánek

11.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Do volební místnosti v Karlových Varech - Bohaticích se hrnuli voliči od otevření místnosti.

Jak prosté. Kdo volit chce, může

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Karlovarský kraj – Možná se někomu může zdát, že volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nejsou pro běžný život v našem regionu až tak důležité. Opak je ovšem pravdou.

Žandovští hasiči bojují v anketě Dobrovolní hasiči roku

Dolní Žandov - Jako jediní zástupci Chebska bojují dobrovolní hasiči z Dolního Žandova o titul Dobrovolní hasiči roku 2017.

Traktorista srazil sloup na poli, měl skoro dvě promile alkoholu

Chebsko - Při práci na poli narazil traktorista do sloupu vysokého napětí, ten se skácel k zemi a poškodil další dva sloupy. Bez elektřiny zůstalo 900 odběrných míst.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení