Už třetí blokáda silnice č. I/21 v Drmoule měla odpovědným orgánům připomenout, že obcí, které stále chybí silniční obchvat, projíždí tisíce aut a kamionů denně. Řidiči ale zásluhou dopravní policie, která demonstrující vytlačila z jediného přechodu v obci, ztratili při čekání jen několik minut svého času. Akce přitom byla řádně ohlášená.

„Policisté místo toho, aby nás chránili, tak nás vyhánějí ze silnice,“ rozhořčila se Olina Peková z Drmoulu. „Každé ráno, když jdou děti do školy, tak tu musíme stát ve žlutých vestách, aby měly vůbec šanci bezpečně přejít silnici. Na nás sem ale přijelo šest policistů. Jindy je tu vůbec nevidíme. Dokud se tady nestane neštěstí, tak s tím nikdo nic dělat nebude,“ neskrývala Peková své rozhořčení.

A nebyla sama. Na blokádu se přijel podívat i senátní kandidát Jaromír Dušek. Ten se nestačil divit.
„V civilizovaném světe je normální, že policie chrání demonstranty, aby se mohli projevit. Tady je to naopak,“ řekl Jaromír Dušek. Jeho snaha diskutovat s policisty se nesetkala s úspěchem. „Bránil vám někdo demonstrovat za zvýšení platů?“ ptal se jich, ale marně.
„Zajišťujeme jen bezpečnost obyvatel a plynulost silničního provozu,“ vysvětlil postup policistů jejich velitel.

„Domníváme se, že policisté dostali k zásahu příkaz někde seshora. Je to stejné jako za minulého režimu. Někomu se asi nelíbí, že poukazujeme na čtrnáct let nesplněné sliby o výstavbě obchvatu a druhého přechodu pro chodce,“ řekla Růžena Knedlíková z Drmoulu, která patří ke členům občanské iniciativy bojující za stavbu obchvatu.

Lidem vadí, že v obci, která leží více jak kilometr podél frekventované silnice, je i přes nejrůznější sliby různých úředníků stále jeden přechod pro chodce. V noci se tu nedá spát, vzduch je plný prachu a zplodin, těžké kamiony ničí silnici i chodníky. Kvůli častým nehodám se lidé bojí o své životy.
„Pokud chci přejít silnici po přechodu, musím jít na druhou stranu vesnice,“ poznamenala Hana Zadinová.

Přechodu se lidé ještě nějakou dobu nedočkají. Přestože se o něm mluví už řadu let, chybí jeho projekt. Projektant, kterému obec práci zadala, ho ještě nezpracoval. Podobné, ne–li delší zpoždění má stavba silničního obchvatu Drmoulu.

V létě roku 2006 vyvolali Drmoulští dvěma blokádami silnice jednání, na kterém jim úředníci kraje i pracovníci společnosti Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dali spoustu slibů. Při tehdejším jednání padl možný termín zahájení stavby – přelom let 2008 a 2009. „Stavba obchvatu Drmoulu byla původně naplánovaná na rok 2011. Karlovarské správě ŘSD se ale podařilo tento termín přesunout na rok 2009,“ informovala mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. „Tuto informaci jsme už písemně předali vedení obce. Chtěli jsme s ní seznámit i představitele občanské iniciativy, která připravila blokádu, ale oni se odmítli jednání zúčastnit,“ dodala.

„O jednání jsme se dozvěděli ze dne na den. Navíc mělo být v osm hodin ráno. Nikdo z nás neměl ani šanci se tam dostat,“ reagovala Knedlíková.
„Všichni nás zklamali. Každý politik a úředník nám jen slibuje. Dokud se nezačne stavět, tak nebudeme věřit, že se obchvatu dočkáme,“ povzdechla si Knedlíková.

Představitelé občanské iniciativy svůj boj ale nevzdávají. Hodlají v něm blokádami pokračovat.


ZOUFALÍ OBČANÉ PŘIPRAVUJÍ ZNOVU BLOKÁDU – JSOU
ZOUFALEJŠÍ NEŽ V ČERVNU ROKU 2006


3.října 2008 v 16,15 hodin

OBČANÉ Drmoulu u Mariánských Lázní – poslední obce v Karlovarském kraji, vyhlašují už potřetí blokádu hlavního silničního tahu obcí. Budeme jednu hodinu přecházet přes přechod pro chodce, který je v naší dlouhé obci jediný. Budeme znovu a znovu připomínat sliby dané před 14 léty, především pak před 27 měsíci.

S čím se nemůžeme ztotožnit:
- výstavba obchvatu 1/21 kolem naší obce, tj.úsek Velká Hleďsebe-Drmoul-Trstenice se opět odkládá, neumíme odhadnout, jestli do nedohledna
- výmluvy jsou ohledně územních plánů, rozpočtů, schvalování finančních prostředků. Vznikají tlaky finančního rázu, nikdo nic neví, nikdo není odpovědný
- požadavek na zřízení druhého přechodu pro chodce byl před 27 měsíci reálný v krátké době vybudovat, ale není dodnes
- není jednoduché pro starší občany a děti přejít hlavní silniční tah, máme starost o nejmenší školáky
- vysoká hustota kamionové a nákladní dopravy způsobuje stále více prachu, hluku, nedá se otevřít okno, neslyšíme místní rozhlas, nelze využít pohody zahrad a zahrádek
- hluk je i v noci, nedá se spát ani při zavřených oknech
- jsou poškozené obrubníky nových chodníků, otřesy způsobují poškození budov
- není zklidněná doprava od kamionů ani v sobotu a v neděli, řada vyjímek dovoluje jezdit nákladní dopravě stále
- zdá se, že rychlost vozů za poslední dva roky je kontrolována minimálně
- v květnu letošního roku se převrátil v obci Trstěnice kamion se dřevem, v srpnu letošního roku těsně za obcí Drmoul pro vysokou rychlost a neodpovědnou jízdu čelně narazil do protijedoucího vozu řidič, nehoda byla s následkem smrti na místě, minulý týden se stala dopravní nehoda těsně za obcí Trstenice
- od doby vzniku Karlovarského kraje jsou finanční prostředky pro výstavbu silnic čerpány především v městě Karlovy Vary, okolí a na Sokolovsku. Na nás opět nezbývá.
- obáváme se a nikdo nechce naši obavu vyvrátit, že Správa silníc a dálnic v Karlových Varech spojuje přechod pro chodce v naší obci s výstavbou
obchvatu. Po druhém přechodu pro chodce voláme už mnoho let – je po-
třebný stále více
- budeme blokovat hlavní tah 1/21 stále častěji, nemáme už jiné východisko


Přijeďte se zeptat občanů 3.října 2008 v 16,15 hod., jak jsou s touto skutečností spokojeni. O asistenci při blokádě požádáme prostřednictvím obce policii ČR. Nabídneme informace o tom, jak obec a občanská iniciativa stále usiluje o zrovnoprávnění našich občanů v otázce přijatelného života v naší obci.


Za občanskou iniciativu
O.Peková, M.Wneková,R.Knedlíková
Ing. Vl. Procházka, Mgr.V.Kroča, A.Pek