Drogy byly hlavním tématem konference, kterou ve Františkových Lázních pořádala tamní městská policie ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou (NPC).

„Účastníky byli například lidé, kteří pracují s dětmi a mají na starosti prevenci," řekl velitel Městské policie Františkovy Lázně Roman Adler. „U nás ve městě jde o latentní problém tedy existuje, ale není tak markantní. Děláme proto vše, aby se situace nezhoršila." Jak vysvětlil, s místní školou například vytvořili tým, který se touto problematikou zabývá.

A jak to tedy v regionu vypadá? „Různé kouty republiky se liší. Například situace na Chebsku je dána jeho příhraniční polohou. Narážíme zde nejvíc na marihuanu a pervitin," sdělil Petr Procházka z NPC, odboru metodiky a prevence. Alarmující je podle něj ale přesun drogové scény na internet. „To se týká především nových drog takzvaných design drugs." Jejich distributoři se právě za pomoci internetu snaží obejít právní legislativu daného státu. „Internet je velice anonymní a ne každý si uvědomuje, jak je to nebezpečné," upozornil. Rodiče by proto měli mít přehled o tom, co jejich děti na internetu dělají. „Nejde o to, je sledovat, ale mít nějaké povědomí. Způsob trávení volného času je základ. Bohužel se ale v poslední době stává, že si závislosti dítěte na drogách nevšimnou rodiče, ale učitelé." Problém je podle Petra Procházky také v tom, že společnost toleruje cigarety a drogy.

„A je velmi nebezpečné, že si v současné době řada dětí a mladých lidí myslí, že je normální kouřit marihuanu," doplnil.

Konference se zúčastnila řada lidí z různých koutů Karlovarského kraje.

„A myslím, že byla opravdu úspěšná. Někteří účastníci mi prozradili, že neočekávali, že se dozvědí něco nového. Pak ale konstatovali, že si odnesli spoustu nových informací," dodal s tím, že je tak nadmíru spokojený.

Konference se zúčastnil například i chebský místostarosta Pavel Hojda. „V Chebu se drogově závislí soustřeďují, a to nemluvím jen o bezdomovcích, ale také mladých lidech," řekl s tím, že chtěl vědět víc o problematice i o fungování NPC.