Lékaři na Chebsku bijí na poplach. Dětí, které holdují alkoholu a drogám, přibývá a jsou stále mladší. Pro některé to ovšem bývá cesta do pekel, která by bez odborné pomoci mohla skončit i smrtí.

„Každý lékař, který slouží pohotovosti, ví, že kritickými dny jsou Velikonoce, 30. duben a konec školního roku,“ vypočítává krizová období ředitel chebské nemocnice Kamil Kastner. „V roce 2005 jsme hospitalizovali devět dětí, z toho u sedmi se jednalo o otravu alkoholem, v ostatních případech děti okusily nějakou jinou drogu. Vloni počet takových pacientů mírně klesl, ale za první čtyři měsíce tohoto roku vyjížděli záchranáři už k pěti případům, z nichž tři měl na svědomí alkohol.“

Odborníci se shodují v tom, že v dnešní době jsou pro děti drogy a alkohol mnohem dostupnější než tomu bylo dřív. „Proto je základem prevence naučit děti nabídku odmítnout. Většinou u nás končí ti, kteří s alkoholem a drogami nemají žádné zkušenosti a tedy neví, jak jejich tělo bude reagovat,“ vysvětluje primář dětského oddělení chebské nemocnice Ondřej Čapek. Ten míní, že na vině vzrůstu alkoholových a drogových experimentů mezi dnešní mládeží není přirozená dětská zvídavost, ale dlouhodobá nuda a prázdnota. „Tradiční hodnoty, o které se dítě mohlo opřít, jako je například fungující a podnětné rodinné prostředí, se hroutí. Zdá se, jako by si někteří lidé pořídili dítě jen proto, že to patří k životu,“ pokračuje Ondřej Čapek.

A tak mladí v touze po silných zážitcích hazardují. Alkohol ve vyšších dávkách otupí smysly a ohrožuje základní životní funkce. Takový člověk může například vběhnout pod auto nebo se udusit vlastními zvratky. A drogy? Ty mohou vyvolat už po jedné či dvou dávkách velmi silnou psychickou závislost, ze které se jen těžko hledá cesta ven.