„Díky programu jsem v rámci dobrovolnictví vedla taneční kroužek. Učila jsem děti různé choreografie, vyvrcholením bylo vystoupení dětí na vánočních trzích. Pro děti to byl naprosto úžasný zážitek. Účast v programu mě donutila se pravidelně věnovat svým cílům a dotáhnout je do konce. Nejvíce mě bavila expedice - vzít si s sebou batoh, vyrazit do přírody a tam tři noci přespat, to mě zcela vytáhlo z komfortní zóny. Navíc jsem s sebou vzala i své štěně, pro které expedice byla snad ještě náročnější než pro nás,“ říká Barbora Netíková z Domu dětí a mládeže (DDM) Sova v Chebu, která 19. října v Kaiserštejnském paláci v Praze převzala zlatou Cenu vévody z Edinburghu.

V hradebním příkopu vedle polikliniky Astra se v úterý 19. října konalo krajské kolo přespolního běhu pro základní školy.
1. Základní škola v Chebu je druhá nejrychlejší v Karlovarském kraji

Získal ji i Erik Urbaník, taktéž z DDM Sova. „Vedl jsem kroužek pouličního posilování a občas bylo velmi náročné namotivovat mladé lidi k tomu, aby na sobě pracovali. Ale program mě nutil to nevzdávat a nepřestávat je motivovat k lepším výsledkům. Největší výzvou pro mě byla expedice v přírodě – ten pocit, když vyrazíte do přírody, sami si rozděláte oheň a zažijete čas, kdy na chvíli přestanete spěchat a zastavíte se, v člověku už zůstane,“ dodává Erik Urbaník.

Ceny obdrželo celkem 40 studentů a studentek z celé České republiky, kteří dokázali po 18 měsíců plnit stanovené cíle, pomáhat svému okolí a nevzdat se. Nezastavila je ani pandemie covidu-19. Studenti se tak stali absolventy zlaté úrovně programu Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu, který pochází z Velké Británie a založil jej před více než 60 lety nedávno zesnulý manžel britské královny Alžběty II., princ Philip. Program nyní funguje ve 130 zemích světa, ročně ho plní 1,3 milionu mladých lidí včetně více než pěti tisíc Čechů.

Nejméně příjemně se podle průzkumů veřejného mínění obyvatelé Chebu cítí v okolí hlavního nádraží.
Podívejte se na problematická místa v Chebu

Program má tři úrovně, bronzovou, stříbrnou a zlatou a může se do něj zapojit každý student nebo žák ve věku 13 až 24 let. Podle zvolené úrovně pak program plní šest, dvanáct nebo osmnáct měsíců. „Účast v programu studenty učí, že stojí za to dotahovat věci do konce. Po více než roce s pandemií je právě tato schopnost důležitější než kdy jindy. Studenti za to získají certifikát a odznak s mezinárodní platností, které jim mohou dopomoci k zajímavé pracovní příležitosti nebo studiu v zahraničí, “ vysvětluje Tomáš Vokáč, výkonný ředitel programu.