K létu patří cestování. Mnozí se rádi pochlubí místy, která navštívili a snaží se také potěšit své blízké. Jsou ještě v oblibě klasické pohlednice? Deník připravil sondu s otázkami známým občanům regionu.

Ty zněly: Zasíláte raději z dovolených klasické pohlednice nebo upřednostňujete modernější formu – sms, mms, ´mejly´ a fotografie v elektronické podobě? Proč právě tato volba?

Michal Hašek, šéf Asociace krajů ČR

Staré pohlednice jsou moje velká láska. Asi jsem ji zdědil po svém dědečkovi a tátovi. Dnes už při putování po České republice s manželkou a dcerou Justýnkou hledáme hezké záběry měst a obcí, které doma pečlivě ukládáme. Na Moravě teď vyšly i publikace složené pouze ze starých pohlednic. Víte, ono nejde jen o poetické obrázky naší krásné země, ale i sdělení, která si lidé mezi sebou posílali. A mě trošku mrzí, že pomalu a jistě ztrácíme čas zastavit se, napsat pohlednici či dopis a tím věnovat pozornost tomu, na kom nám záleží. Myslím, že i naše šestiletá Justýnka raději drží v ruce pohlednici než hledá sms zprávu. A tak si myslím, že pohlednice z pultů obchodů nezmizí a nadále nás budou provázet i v dalších letech a nám se rozmnoží i jejich domácí sbírka.

Vladimír Hána, taneční mistr

Vždy jsem upřednostňoval pohlednice. Ale je pravdou, že jsem zrovna vloni z dovolené poslal jen osm pohlednic a ostatním jsem poprvé posílal sms. Pohlednice jsou sice mnohem krásnější, ale také mnohem dražší. Právě proto před rokem došlo i na sms.

Petr Zahradníček, místostarosta města Loket

Posílám sms nejbližším, že je vše OK, ale jinak se konzervativně držím pohlednic, pokud možno originálních, které svým způsobem tak nějak nejlépe vypovídají o náladě a atmosféře místa, odkud jsou zaslány.

Gabriela Vosyková, ředitelka a jednatelka společnosti Radio Egrensis

Pokud posílám z dovolené pozdrav, tak většinou volím klasickou pohlednici. Elektronickou komunikací se až na nezbytné zprávy domů zásadně nezabývám. Telefon beru do ruky minimálně a jediné, na co potřebuji nějakou ´šťávu´, je MP3 přehrávač a fotoaparát, samozřejmě.

Jaroslava Rymešová, romský poradce Městský úřad Cheb

Upřednostňuji stále zasílání pohlednic. Má to hned čtyři důvody: a) většinou při cestách nemívám přístup k internetu, b) fotky z mobilu nebývají tak výstižné, c) na pohlednici se přece jen více vejde, i co se textu týká, d) je to tradice a navíc přispívám drobnou částkou na rozvoj turistického ruchu v dané zemi.

Petr Černý, místopředseda chebské ODS

Dnes již většinou z dovolené komunikuji elektronicky, protože je to rychlejší a lze sdílet v podstatě on-line neomezené množství dat - texty, fotky, videa. Někdy pošlu pohled, většinou babičkám nebo osobám, kterým chci udělat radost. Je to přeci jen osobnější forma komunikace. V době, kdy nebyly chytré telefony, jsem pohlednice posílal pravidelně téměř z každé cesty.

Miroslav Nenutil, senátor Parlamentu ČR

Sms a mms z cest posílám svým dětem a manželce, coby aktuální sdělení. Ze společné dovolené zasíláme klasické pohlednice.

Lenka Malkovská, starostka Františkových Lázní

Je krásné dostávat do schránky tradiční pohledy s milým pozdravem na profesionálních záběrech. Proto tuto formu volím též. Faktem ale je, že se se svými nejbližšími uchyluji k formě sms a mms, případně mailům. Zřejmě z důvodů autentičnosti a právě neprofesionálních záběrů. I já tyto vzkazy dostávám od nejmilejších ráda, těším se z jejich radosti a prožívané pohody, takže nejmilejším je posílám v kterýkoliv denní i jiný čas tak, jak si na ně vzpomenu.

Zbyněk Illek, ředitel Galerie 4

Upřednostňuji pohlednice, které rád vypisuji v pěkné kavárně.

Miroslav Sabadin, tajemník Sportovní unie Chebska

Záleží komu to zasílám. Pokud posílám pozdravy rodičům a staršímu příbuzenstvu, tak upřednostňuji klasické pohlednice. Tyto pohlednice potom kolují mezi příbuznými a všichni se ´kochají´ nad krásami měst a nebo samotné přírody. V případě, že posílám zážitky kamarádům, tak upřednostňuji modernější a hlavně rychlejší formu sms, mms a mailů.