Euroklíčem si matky s dětmi či postižení otevřou toalety i na zrekonstruovaném nádraží v Mariánských Lázních. Po karlovarském obchodním centru Varyáda nebo chebském hotelu Monika je to další z plánovaných 80 míst, kde se dají použít euroklíče.
„Jsme jeden z prvních krajů, kde se projekt Euroklíč pilotně rozbíhá, v Evropě už existuje asi sto tisíc míst, kde jsou nainstalovány eurozámky a rozdáno bylo okolo jednoho milionu euroklíčů,“ uvedl náměstek hejtmana Miloslav Čermák s tím, že bude pro příští rok navrhovat vyčlenění zhruba jednoho milionu korun na další etapu projektu. Postupně by měla vzniknout databáze míst s eurozámky v našem kraji. Tato místa by měla být k dostupná i v navigacích GPS, aby si je lidé mohli vyhledat a navštívit. „Projekt je zaměřen také na rodiče s malými dětmi do tří let, kterým budou euroklíče zapůjčovat například mateřská centra,“ vysvětlil manažer projektu Pavel Hříbek. Podle něj stojí jeden euroklíč 357 korun, zdravotně postižení lidé je budou získávat zdarma.
Systém Euroklíč je celoevropský projekt, který umožňuje zdravotně postiženým lidem, aby se dostali pomocí vlastního speciálního klíče do všech veřejně přístupných objektů, například na úřady, do školských, zdravotnických, kulturních a sportovních zařízení, nádraží, obchodních center či čerpacích stanic. V těchto objektech jsou problematická místa z hlediska dostupnosti osazena eurozámkem. Nositelem a realizátorem projektu je Národní rada osob se zdravotním postižením ČR.
„Myslím, že to handicapovaným lidem může pomoci,“ uvedla Martina Slováčková z Chebu.