VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Expert: Doubová konala v rozporu se zákonem

Karlovy Vary – O případu vedoucí stavebního úřadu, která zhodnotila změnou územního plánu své pozemky, hovoříme s inženýrem Milanem Rusevem.

11.8.2009
SDÍLEJ:

Ivana Doubová, ředitelka stavebního úřadu.Foto: DENÍK/Archiv

Kauza Ivany Doubové, vedoucí karlovarského stavebního úřadu, zaměstnává média už řadu měsíců. Případ se naplno odhalil po schválení územního plánu číslo dva z roku 2006. Souhlasem zastupitelů se ze zemědělských pozemků staly stavební parcely určené k zastavění. Dotčené pozemky v původní hodnotě přibližně 350 tisíc korun, které v době schválení změny územního plánu patřily manželům Doubovým, byly v roce 2008 prodány za 26,6 milionů korun.

My jsme se proto na stanovisko k tomuto problému zeptali Milana Ruseva, autorizovaného inženýra:

Zabýval jste se tímto problémem podrobněji? Řekněte, jak hodnotíte prozatímní stanovisko vedení karlovarské radnice?
Ano, zabýval, dokonce jsem na něj zpracoval podrobný rozbor. V prohlášeních dotčených vedoucích pracovníků karlovarského magistrátu se objevuje řada zkreslených, dokonce i nepravdivých tvrzení, zejména co se týče procesního postupu dle stavebního zákona.

Mohl byste tento rozbor blíže specifikovat?
Cílem tohoto rozboru bylo vyhodnotit požadavky dotčených ustanovení stavebního zákona a porovnat je s procesem schvalování změny územního plánu č. 2/2006.
Pořízení změny územního plánu proběhlo za platnosti dvou právních norem.
Do konce roku 2006 platil zákon číslo 50/1976 Sbírky. Od 1. ledna 2007 je územní plánování řízeno stavebním zákonem číslo 183/2006 Sbírky.
Obecně v obou právních normách je zakotveno, že proces pořizování územně plánovací dokumentace se neřídí správním řádem. Výsledkem není správní rozhodnutí, ale vydání opatření obecné povahy, proti kterému se nelze odvolat. Úřad územního plánování a stavební úřad jako odbor Magistrátu města Karlovy Vary působil ve věci jako pořizovatel změny územního plánu.
Pořizovatel územního plánu posuzuje podněty k vydání změny územního plánu a na základě provedeného posouzení zpracovává návrhy na zadání návrhu nového (změny) územního plánu. Návrh zadání pak projednává zastupitelstvo obce.
Na podkladě návrhu zadání na zpracování nového (změny) územního plánu pak oprávněná osoba zpracuje návrh nového (nebo změny) územního plánu. Návrh územního plánu pak prochází relativně složitým schvalovacím a projednávacím procesem, na jehož konci je předložení konečné verze návrhu územního plánu ke schválení zastupitelstvem příslušné obce.

Kde jsou tedy ona problematická místa?
Problématická procesní místa této kauzy je za prvé Smlouva o zřízení předkupního práva, uzavřená mezi manžely Doubovými a společností Simply Invest, společností s ručením omezeným, z 26. července 2005. V této době bylo založeno právo oprávněného budoucího kupujícího za kupní cenu, která je odvozena na základě v budoucnu vzniklé skutečnosti.
Touto skutečností je to, zda pozemky budou dotčeny změnou územního plánu umožňující výstavbu rodinných domů, či naopak. Takto byla sjednána kupní cena od 5 Kč/m2 (v případě negativního výsledku) až do 250 Kč/m2.

A role Ivany Doubové, vedoucí stavebního úřadu?
Vedoucí stavebního úřadu byla uzavřením uvedené smlouvy evidentně zainteresovaná na kladném výsledku schvalovacího procesu územního plánu. Úřad územního plánování a stavební úřad, vedený Ivanou Doubovou, se musel na základě dikce stavebního zákona nepochybně zabývat doručeným podnětem na zpracování změny územního plánu (podle sdělení Ivany Doubové Karlovarskému deníku tak učinila firma) a vydat své odborné stanovisko ještě před jednáním zastupitelstva.
Na jednání zastupitelstva 12. prosince 2005 byl schválen souhlas s pořízením změny územního plánu na lokalitu číslo 16 Stará Role – směr Nejdek.

Myslíte si, že v tomto případě došlo ke střetu zájmů?
Na ten je nutno poukázat, protože podkladový materiál k jednání musel být zpracován odborem magistrátu, který vedla Ivana Doubová.
Navíc zastupitelstvo města Karlovy Vary nebylo před hlasováním upozorněno na vzniklý střet zájmů.

Máte ještě další výhrady?
Jistě. Pořizovatel územního plánu stanovený stavebním zákonem, to znamená Úřad územního plánování a stavební úřad vedený Ivanou Doubovou, zpracoval nebo nechal pro sebe zpracovat návrh zadání změny územního plánu číslo 2/2006. Tento materiál byl předložen na jednání zastupitelstva dne 19. září 2006, kde bylo zadání změny územního plánu schváleno.
V usnesení zastupitelstva je uvedeno, cituji: Po vyslovení souhlasu zastupitelstva města a na základě zadání schválilo na základě důvodové zprávy odboru stavebního úřadu a dle ust. §20 odst. 7 zákona č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů a v souladu s ustanovením §84 odst. 2 písmene a) zákona číslo 128/2001., o obcích.
Opětovně je zde nutno poukázat na střet zájmů, neboť podkladový materiál k jednání a vlastní zadání změny územního plánu bylo zajištěno odborem magistrátu, který vedla Ivana Doubová. Zastupitelstvo města před hlasováním nebylo podruhé upozorněno na vzniklý střet zájmů.

Máte i na toto doklady?
Dne 18. prosince 2007 zastupitelstvo města schválilo změnu územního plánu (zpracovatel inženýr architekt Bredler) a cituji z usnesení: „Zastupitelstvo města vydává změny Územního plánu města Karlovy Vary označené číslem 2/2006 Stará Role - směr Nejdek, číslo 3/2006 Tuhnice - Šumavská ulice, číslo 4/2006 Doubí - Svatošská ulice a číslo B/2005/2 Dvory - Chodovská ulice, předložené pořizovatelem územně plánovací dokumentace města, odborem Úřadu územního plánování a stavebního úřadu Magistrátu města Karlovy Vary.“
Zpracovatelem podkladového materiálu k jednání městského zastupitelstva byla Ivana Doubová.
Opětovný střet zájmů, protože zastupitelstvo města před hlasováním nebylo potřetí upozorněno na vzniklý střet zájmů.

Na co byste dále upozornil?
Nutno dále poukázat na §55 odstavec 3 nového Stavebního zákona číslo 183/2006 Sb., který ukládá při vymezení nových zastavitelných ploch ve změně územního plánu provést průkaz jejich nedostatku ve stávajícím územním plánu. Schválená změna územního plánu číslo 2/2006 průkazem nedostatku pozemků pro výstavbu rodinných domů se nezabývá, respektive popisuje jejich potřebu pouze ve všeobecných rysech. Kupní smlouvou uzavřenou mezi manžely Doubovými a společností MT Groupt, s.r.o. z 9. dubna 2008, byly prodány pozemky, na které se vztahovala změna územního plánu č. 2/2006 za průměrnou cenu 354 korun za m2. Zhodnocení pozemků činilo cca 25 milionů korun.

Experti hodnotili porušení zákona o střetu zájmů a správního řádu. Je to dostačující?
I když se v územním plánování nepostupuje podle správního řádu, existuje procesní postup daný stavebním zákonem, za jehož dodržování zodpovídá pořizovatel územního plánu. Konkrétně se jedná o podkladové materiály pro vypracování územního plánu, účast na zpracování a projednání jeho návrhu včetně návrhu na následné schválení v příslušných orgánech, to znamená zastupitelstva města. To všechno probíhá za aktivní účasti pracovníků pořizovatele územního plánu, kteří vše řeší v rámci pracovní náplně.
Protože v pracovní náplni Ivany Doubové – respektive jí řízeném odboru – bylo nepochybně zajištění výkonu institutu pořizovatele územně – plánovací dokumentace a která je z titulu své funkce veřejným činitelem, lze z toho dovodit, že při výkonu práce vyvíjela činnost, která ji následně přivodila majetkový prospěch.
Z obecného pohledu dále každá změna územního plánu, při které jsou zemědělské pozemky přeřazeny na stavební pozemky, vždy generuje majetkový prospěch.

Autor: Ivana Kalinová

11.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení