„Když mi přišlo vyúčtování na jednu korunu, zdálo se mi to směšné,“ řekl zákazník společnosti Západočeská plynárenská, Karel Vávra z Mariánských Lázní. Dal tedy Deníku k dispozici fakturu nedoplatku, který činí přesně jednu korunu, osmatřicet haléřů. „Náklady na zaplacení jsou oproti dlužné částce několikanásobně vyšší,“ sdělil Karel Vávra.
Rozhořčení obyvatel je pochopitelné. Ačkoliv má na Chebsku společnost zdražit cenu zemního plynu jen o 2,1 procenta, je to stále více než na severu Čech, severu a jihu Moravy. Proto se zdá taková fakturace jako 'vyhazování' peněz. „Pokud by náklady na poslání faktury byly sedm korun padesát haléřů, společnost by byla šest korun padesát haléřů v mínusu,“ řekl Karel Vávra. „Myslím si, že takový gigant by mohli mít nastavený systém alespoň na částku, která je rovna nákladům na vyřízení nedoplatku.“
Mluvčí Západočeské plynárenské Michaela Benešová společnost brání. „Samozřejmě se nejedná o standardní záležitost. V současné době již blokace malých doplatků či přeplatků funguje. Parametr je nastaven na sto korun včetně,“ sdělila mluvčí.
„Tento malý nedoplatek nebo přeplatek bude zařazen do dalšího vyúčtování.“ Jak lze na faktuře vidět, datum splatnosti je ale 7. června. „U daného zákazníka se jedná o konečnou fakturu,“ vysvětlila Michaela Benešová. „To znamená, že byl zcela ukončen odběr. U konečných faktur se pravidlo zadržování nepoužívá. Je skutečně třeba vypořádat veškeré závazky a pohledávky. Ač je to jen koruna, neměla by na odběrném místě viset jako dluh. Nemůžeme na nového zákazníka převádět žádný dluh, jak by k tomu přišel?“ dodala mluvčí.
Ani takové vysvětlení obyvatele Chebska neuspokojilo. „Ta částka je opravdu legrační,“ usmíval se Jiří Pechr z Chebu. „Je logické, že společnost nebude platit výdaje za někoho jiného. Ale až takové chování se mi zdá neekonomické. Čím si 'plynárny' pomohou, když sice budou mít svou jednu korunu, ale další dvě vydají například na papír a obálku a šest korun za zaslání,“ nechápal Pechr. „Pokud takových faktur rozešlou stovky, tak je logické, že musejí zdražovat.“ Ačkoliv se jedni zlobí, druzí chování společnosti naprosto uznávají. „Je to extrém,“ podělila se o názor čtyřiadvacetiletá studentka Jarmila Nová. „Ale i pokud je společnost tím relativně v mínusu, nelze přeci jen tak odpouštět platby. Podle mě i v tomto záleží na tom, aby byl dodržený princip,“ dodala.