Obrovská sucha, která trápila Chebsko více než dva týdny v kuse, jsou podle odborníků u konce. Sice se má v následujících dnech opět oteplit, ale ztráty na podzemních vodách by neměly být už tak fatální. Déšť, který po úporných vedrech přišel, totiž pomohl další ztráty vody v podzemí zastavit.

„Déšť, který region zasáhl po vlnách veder, napomohl k tomu, že se pět centimetrů půdy dostatečně zvlhčilo a už sucho nehoří tak, jak tomu bylo předtím," uvedl Rudolf Kovařík z klimatologické stanice v Šindelové.

V souvislosti s tím již ani nehrozí v takové míře lesní požáry, jako tomu bylo během veder. To však neznamená, že se tu a tam nemůže nějaký oheň objevit.

„V tuto chvíli je v přírodě každé ráno dostatek rosy, která půdu také zvláční, a odpar není následně tak dramatický, aby to mělo na spodní vody fatální vliv," vysvětlil Rudolf Kovařík.

Zahrádkáři na Chebsku si mohou tak zatím oddechnout, protože v následujících dnech výrazný úbytek vody na zalévání nehrozí.

„Není však nikde psáno, že sucho a stav podzemní vody by byly naprosto v pořádku, kdyby ještě pár dní rovnoměrně zapršelo, rozhodně to nebude na škodu," podotkl Rudolf Kovařík.

Nejhorší situace letos během horkého počasí vládla u vlhkosti, která se v posledních slunečných dnech pohybovala pouze kolem 19 procent.

„To je nejnižší hodnota, jakou jsem za všechna léta v meteorologii naměřil," neskrýval překvapení Rudolf Kovařík. „Znamená to, že podnebí bylo u nás v té době hodně podobné jako například na italské Sicílii," uvedl klimatolog.

A důvod horkých dnů? Dlouhotrvající tlaková níže nad Velkou Británií a tlaková výše nad Ukrajinou. A mezi těmito dvěma tlakovými vrstvami proudil teplý vzduch nad Českou republiku.