Facebook využívá spousta 'obyčejných' občanů, ale i řada politiků. Výjimkou nejsou ani představitelé a zástupci kraje. Sociální sítě jsou v současné době velmi atraktivní, a proto není divu, že politici využívají možnosti komentovat situaci v regionu, různé aktuality nebo články. Navíc se jedná o lehký způsob zviditelnění, což je jistě nezanedbatelné plus tohoto fenoménu.

Na facebooku mohou lidé najít třeba senátora za Chebsko a Tachovsko Miroslava Nenutila. Co jej k tomu vedlo? „Upřímně řečeno mi podnět ke zřízení profilu na FB daly před několika lety moje děti se slovy 'měl bys jít s dobou',” popisoval. „Nejdříve jsem byl k tomu trochu skeptický, ale časem jsem poznal, že tak lze poměrně jednoduše a zdarma komunikovat se svými FB přáteli. A nezastírám, že mně teď i jako politikovi lichotí, když mě tímto způsobem oslovují lidé, se kterými bych se možná ani nepotkal,” vysvětloval.

Svůj profil má také chebský sociální demokrat Jakub Pánik. Ten na facebooku propaguje svoje internetové stránky, kde často komentuje dění v regionu. Nechybí ani názory na problematickou dostavbu rychlostní silnice R6.

Jedním z vůbec nejaktivnějších politiků na facebookové scéně je Jiří Vyvadil, který v loňských senátních volbách kandidoval v Karlových Varech. Ten na svůj profil přidává každý den několik odkazů se svým komentářem, ve kterém české politiky vůbec nešetří.

Kromě samotných politiků mají profil na sociální síti také jednotlivé politické strany. Jejich provozovatelé se o ně ovšem starali hlavně v době voleb, nyní už na nich návštěvník příliš informací nenajde. Například karlovarská ČSSD už svůj profil vůbec neaktualizuje a všechny informace a novinky se návštěvníci dozvědí přímo na jejích oficiálních internetových stránkách.

Aktualizované nejsou ani facebook stránky karlovarské ODS, kde návštěvník najde poslední příspěvek z 5. března letošního roku, který se mimochodem týká kritiky tehdejšího náměstka karlovarského primátora Jiřího Kotka.

Na sociální síti má svůj profil také Karlovarský kraj.

„Věřím, že naše nová prezentace na rozrůstajícím se webovém systému Facebook, který s oblibou využívají ke komunikaci především mladí lidé, najde své příznivce a zaujme je informacemi z dění v regionu,“ uvedl náměstek hejtmana Martin Havel. Na stránkách regionu umístěných na facebooku může Karlovarský kraj sdílet s uživateli sítě informace nebo multimediální soubory.

„Ten, kdo má na facebooku svůj profil, se může stát členem skupiny Karlovarského kraje,“ vysvětlil Havel s tím, že lidé tak získají přehled o dění v regionu, o činnosti krajského úřadu, ale také o společenských nebo sportovních akcích. „Stránky na sociální síti aktualizujeme každý den, takže lidé vědí, co se v kraji momentálně děje a co se připravuje,” uvedla mluvčí krajského úřadu Andrea Bocková.

Možností, které sociální síť nabízí, využívají i další instituce a jejich představitelé. Lidé tak mohou komunikovat třeba s chebským farářem Petrem Hruškou.

„Potřeboval jsem odněkud ovládat facebookové stránky Římskokatolické farnosti Cheb a Farní charity Cheb, které používáme pro PR těchto organizací,” vysvětloval, proč si také on založil svůj profil. A k čemu jej nejvíc používá? „K administraci zmíněných stránek, k oslovení vybraných FB 'přátel', zejména co se týká pozvánek.” Také se díky síti může snadno seznámit s aktivitami neziskovek či dalších skupin. A jak potvrzuje, může se spojit i s reálnými kamarády či přáteli, kteří jsou daleko, ale i přesto si s nimi rád vymění nějaké informace o životě.

(kop, sim)