Celosvětová aktivita na pomezí sportu a turistiky – geocaching – ovládla také Chebsko. Věnují se mu zde stovky lidí a na území chebského regionu i kraje jsou schovány stovky takzvaných keší.

„Geocachingem se zabývám už přes dva roky," prozradil geocacher s přezdívkou SMOUKCZ. „Ze začátku jsem tuto aktivitu nějak nehltal. Ale postupem času mě vtáhla do sebe. Teď když jedu někam na výlet nebo jdu na vycházku po okolí, koukám se na geocaching.com, jestli není někde v blízkosti mé cesty nějaká keška. Základní myšlenkou geocachingu je umisťování keší na místech, která jsou něčím zajímavá, a přesto nejsou turisticky moc navštěvovaná," dodal s tím, že se také bavil s ostatními geocachery, kteří se tomuto koníčku věnují už dlouho, a nestačil se divit.

„Docela nadávali na různá média, která kvůli medializaci geocachingu udělala z původně undergroundové hříčky celosvětový fenomén. Na keškách je vidět, že to není jako dříve. A tak je to vždy, když se z něčeho stane celosvětová radovánka," dodal.

Co je to geocaching?

Geocaching je celosvětová aktivita na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skryté schránky (česky – keš, keška), o níž jsou známé její zeměpisné souřadnice. Po objevení kešky se musí geocacher zapsat do takzvaného logbooku a krabičku musí uschovat na její původní místo tak, aby ji nikdo nenašel. Až přijde domů, měl by své nálezy zapsat na serveru geocaching.com, což je pověstná mekka všech geocacherů. Odtud se čerpají informace o zeměpisných souřadnicích kešek.