„Překonali jsme rekord, který jsme získali v roce 2017, a to dvojnásobně. Počet vtipů, počet autorů, kteří nám je na výstavu zaslali, a počet zemí, odkud autoři pocházeli, byly o tolik vyšší, že jsme oslovili Agenturu Dobrý den Pelhřimov, aby nám náš rekord přepsala a zaregistrovala nová čísla,“ uvedl spoluorganizátor festivalu Mirek Vostrý. Dorazilo celkem 1552 vtipů od 385 autorů z 58 zemí. Letos měli kreslíři za úkol vytvořit vtip na téma zdravotnictví a odborná porota pak vybrala ty nejlepší. První místo obsadil Vladimír Pavlík ze Slovenska, druzí skončili Horia Crisan & Bogdan Petry a bronz získal Pavel Vorel z České republiky. Oceněni byli také autoři, kteří byli nebo jsou velkým přínosem pro kreslený humor. Do Síně slávy proto byli uvedeni Vladimír Jiránek, Jaroslav Kerles, Jiří Winter – Neprakta a Jiří Slíva.

Svého favorita mohla vybrat také veřejnost, která jako vítěze zvolila plzeňského autora Václava Nováka. „Radost se těžko popisuje. V prvních šesti minutách jsem překonal asi devět infarktů. Myslím, že je to rekord. Euforie se dostavila později. Usnul jsem ve tři ráno,“ vtipkoval Václav Novák při odpovědi na otázku, jakou radost mu cena udělala. „Teď vážněji. Humor není exaktní věda ani měřitelná disciplína. Vychází z toho, co si lidé doopravdy myslí, co cítí a co z různých důvodů není vhodné říkat nahlas. Musí mít čtenáře, jinak ztrácí svůj smysl,“ řekl.

„Cena, kterou mi návštěvníci festivalu hlasováním přisoudili, mi říká, že se potkáváme na půli cesty, že si rozumíme, a to je pro mě nejdůležitější. Jedno pěkné ocenění jsem před dvěma lety získal. Ale tohle je o moc lepší.“ Podotkl, že se zúčastnil všech čtyř ročníků festivalu a každý další byl o něco lepší. „Díky organizátorům. Na všem, co člověk dělá, je vidět, kolik času tomu věnuje. A tady to platí dvojnásob. Příští rok určitě přijedu. Už jen proto, že jsem tu za celou dobu nepotkal ani jednoho naštvaného člověka,“ zhodnotil Václav Novák. „Františkovy Lázně jsou okouzlujícím místem, a jestli festival humoru někam patří, tak právě sem. Jinde si ho neumím představit. Abych pořád jen nechválil, jedna věc mi ve Františkových Lázních přece jen chybí. Nepotkávám dámy s krajkovými paraplíčky a oficíry, kterým se blýská šavle u boku. A nemají tu tokajské víno. A neslyším valčík. Ale to je dobou,“ dodal.

Festival je od začátku mezinárodní, na návštěvníky tak čeká široká škála různých druhů humoru. „Český humor se liší od toho zahraničního. Ale to není vada, to je prostě tím, že každý národ má svůj styl humoru,“ řekl Mirek Vostrý. „Třeba Francouzi mají humor bohatý a mnohovrstevnatý. Ovládají 'umění žít' a dokladem toho jsou jejich vtipy o záletnících, milenkách a paroháčích. A tak bychom mohli pokračovat.“

Mezinárodní festival kresleného humoru pořádá město Františkovy Lázně a Klub kreslířů a humoristů.