Nejen milovníky klasické hudby chce přilákat dvaapadesátý ročník Chopinova festivalu v Mariánských Lázních. Organizátoři tradiční akce by rádi přilákali také mladou generaci.

„Velkým zpestřením programové skladby festivalu bude určitě vystoupení 14. srpna,“ informoval tiskový mluvčí festivalu Ivan Ruml. „Na Kolonádě se chystá velký koncert romské hudební skupiny Gipsy.cz. Chceme tím zaujmout mladé lidi, kteří se poté třeba přijdou podívat na klasické koncerty.“

O věhlasu Chopinova festivalu, který se uskuteční od 11. srpna do 20. srpna, svědčí také zvučná jména osobností veřejného života, které převzaly záštitu nad akcí. „Jsou jimi předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, která přislíbila účast na zahajovacím koncertě,“ řekl ředitel festivalu Ondřej Valenta. „Dalším je ministr kultury Jiří Besser, hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný a starosta Mariánských Lázní Zdeněk Král.

V bohatém programu se představí francouzská pianistka Marylin Frascone, španělský klavírista Javier Negrín nebo polák Krystian Tkaczewski. Festivalová dramaturgie zohlednila také letošní dvousté výročí Chopinova přítele, romantického klavíristy Ference Liszta. Posluchači uslyší mimo jiné jeho koncertní etudy Rej skřítků.
Jako každý rok nebude chybět ani bohatý doprovodný program. „Například na tenisový turnaj přijal pozvání tenista Karel Nováček,“ dodal Valenta.

Celkový rozpočet festivalu přesahuje částku tři miliony korun, největším dílem se podílely České Dráhy. Dalšími investory jsou Ministerstvo kultury, město Mariánské Lázně nebo Karlovarský Kraj.

„Chopinův festival navštěvuji už asi deset let,“ řekla Blanka Nosková z Chebu. „Od malička mám ráda klasickou hudbu. Letos se nejvíce těším na Krystiana Tkaczewského a také na společný koncert Martina Kasíka a Ivana Ženatého. To si určitě nenechám ujít.“